| סוניה גורודיסקי, ישראל היום |
חוזרים למשבר הכלכלי של תקופת הקורונה: שורת העלאות הריבית מצד בנק ישראל, דרדרה עסקים רבים בחזרה למצב הכלכלי הקשה שהיו בו בעת שיא תקופת הקורונה לפני כשנתיים, אך הפעם אין להם את העזרה והסיוע שהעניקה מדינת ישראל לעסקים הקורסים.
המצב חמור במיוחד בקרב עסקים קטנים ובינוניים - סקר שערכה המחלקה למחקר כלכלי בהתאחדות התעשיינים, ושהגיע לידי "ישראל היום" מצא כי ברבעון הראשון של 2023, יותר מחצי מהחברות התעשייתיות הקטנות והבינוניות, 51%, התקשו לשמור על מסגרת אשראי ו- 41% מהחברות דיווחו כי התקשו לקבל אשראי חדש.
זאת בדומה לתקופת סגר הקורונה הראשון בתחילת שנת 2020, אז כמעט חצי מהחברות, 47%, דיווחו על קושי בשמירה על מסגרת האשראי ו- 45% דיווחו על קושי בקבלת אשראי חדש.
כמו כן, היקף הקושי עליו מדווחות החברות הקטנות והבינוניות, הוא כמעט כפול מבתקופה שלפני שורת העלאות הריבית מצד בנק ישראל, שהחלו ברבעון הראשון של 2022.
ברבעון הרביעי של 2021 רק 24% מהחברות הקטנות והבינוניות דיווחו על קושי כלשהוא בשמירה על מסגרת האשראי ורק 26% דיווחו על קושי בקבלת אשראי חדש.
יו"ר המועצה למפעלים קטנים ובינוניים בהתאחדות התעשיינים, טל קאופמן, מסרה כי
"העלאות הריבית התכופות, שמגיעות בהמשך למשבר הקורונה, פגעו קשות בחברות התעשייתיות הקטנות והבינוניות בישראל, שקורסות כלכלית ומדווחות על קושי מתמשך בשמירה על מסגרת אשראי וקבלת אשראי חדש...