| סוניה גורודיסקי, ישראל היום |
שתי חברות דירוג האשראי החשובות פרסמו בשבוע שעבר הודעות למשקיעים, שבהן הן מזהירות מפני פגיעה בכלכלת ישראל בעקבות העברת החלק הראשון של הרפורמה המשפטית באופן חד־צדדי, ובשל התגברות המחאות והמתיחות הפנימית בישראל.
האם המשמעות היא שדירוג האשראי של ישראל יירד? ואיך ההודעות הללו ישפיעו על המסחר בשוק ההון הישראלי, ומה תעשה פיץ', חברת דירוג האשראי השלישית בגודלה בעולם?
פנינו לכלכלנים כדי לקבל הסברים.
לדברי הכלכלן הראשי של מיטב, אלכס זבז'ינסקי,
"תגובות חברות הדירוג לאירועים בישראל, כולל של S&P, מסמנות שהן רואות את עליית הסיכון בישראל. אולם, בשלב זה הורדת הדירוג היא עדיין לא התרחיש המרכזי, אך אפשרי. סביר שגם פיץ' לא יורידו בשלב זה את הדירוג. הודעת S&P עצמה לא צפויה להשפיע מהותית על המסחר בשווקים בישראל. חברות הדירוג בדרך כלל משקפות בפרסומים את מה שכבר מתומחר".
ערן היימר, מנכ"ל חברת "מידרוג" לשעבר, אומר כי שתי חברות הדירוג הגיבו מהר בהודעות שמטרתן להביא לתשומת לב המשקיעים הבינלאומיים שקרה בשבוע שעבר אירוע שדורש תשומת לב.
"אלו לא דו"חות המעקב הרגילים שדורשים ועדת דירוג, אלא סוג של הפניית תשומת לב לאור העובדה ששתיהן הניחו לאחר שיחות עם הנשיא וראש הממשלה שהתהליך ייגמר בפשרה ובהסכמה רחבה, ולכן לא נאמרה בהן המילה האחרונה בנושא".