| יוחאי שויגר, ישראל היום |
הכנסת אישרה אתמול (רביעי) בקריאה שלישית וללא מתנגדים את החוק לעידוד תעשייה עתירת ידע, שאמור לסייע לבלום את הסחף באמצעות שורה של הטבות מס למשקיעים, בנקים וחברות.
בשיחה עם "ישראל היום", הסביר סמנכ"ל רשות החדשנות, אבירם ז'ולטי, את חשיבות החוק:
"המטרה היא לעגן את הפעילות של החברות בישראל, כדי שיוקמו, יצמחו, יפעלו ויתרחבו בארץ. המשולש של תעשיית ההייטק מורכב משלוש צלעות: יזמים, חברות ומשקיעים. זיהינו בשנים האחרונות מספר כשלי שוק הנוגעים למשקיעים בחברות".
אחת המגמות המדאיגות ביותר בהייטק הישראלי בחודשים האחרונים, היא ההעדפה של חברות סטארט-אפ רבות להתאגד דווקא בארצות הברית ולא בישראל, בין היתר על רקע החשש מהשלכות הרפורמה המשפטית.
בדו"ח שהגישה רשות החדשנות במאי לשר המדע והטכנולוגיה נחשפו ממדי התופעה: ברבעון הראשון של 2023, בין 50%-80% מחברות הסטארט-אפ הישראליות החדשות נרשמו בחו"ל.
מחברי הדו"ח אף העריכו שהמגמה תימשך ותתעצם. גם הדו"ח שפרסמה אתמול סוכנות הדירוג מודי'ס, האיר זרקור על התופעה. זו כמובן אבידה קשה לאקוסיסטם המקומי ולכלכלה הישראלית כולה.
אחת ההטבות המרכזיות בחוק היא מתן זיכוי במס למשקיעים פרטיים, המשקיעים בחברות סטארט-אפ בתחילת דרכן.
ז'ולטי מסביר:
"קרנות הון-סיכון לרוב אינן משקיעות בחברות בשלבים כה מוקדמים, בשל הסיכון הגדול והתשואה הנמוכה. נוצר כאן כשל שוק, שהוביל לירידה במספר החברות החדשות"....