| דוד טברסקי, חדשות דבר |
יו"ר ועדת הכלכלה, דוד ביטן, דורש מבנק ישראל להוציא הנחייה מפורשת לבנקים המסחריים לאפשר ללווי המשכנתאות להקפיא את התשלומים שהתווספו על המשכנתאות בעקבות עליית הריבית.
בנק ישראל מתנגד למהלך בטענה שאין זה מקומו של הבנק המרכזי לחייב את הבנקים ליישם את ההנחיות שכבר קיימות אצלם לטענת הבנק הנחיה כזו תפגע במאמצים לצמצום האינפלציה.
הוועדה המשותפת של הועדות לצמצום פערים חברתיים והכלכלה התכנסה ביום שלישי לדיון נוסף, המתקיים כחלק ממהלך רחב של ראשי ועדות הכספים, הפנים והכלכלה, המנסים לקדם מספר מהלכים במקביל להקלה על גובה התשלומים שהתווספו ללווי המשכנתאות בשנה וחצי האחרונות, בעקבות עליית הריבית.
דרישתו של ביטן מבנק ישראל מבוססת על פי תכנית שהגיש לוועדה המשותפת עו"ד שלמה נס, שעמד בראש 'הפורום להצלת המשק' בתקופת משבר הקורונה ובין היתר קידם מספר הצעות להוזלה אפשרית של תשלומי המשכנתאות.
הצעתו של נס מבקשת לפרוס את הגידול בחוב שנותר אצל משקי הבית על פני מספר שנים, וכך להקל על התשלומים בהווה.
על פי נתוני בנק ישראל, ההתייקרות למשק בית נעה בין 800 ל-1200 שקלים בחודש וקירבה את ההוצאה הממוצעת על המשכנתא ל-40% מההכנסה החודשית של משקי הבית.
אחת האפשרויות להקל על התשלומים בטווח הזמן הקרוב היא פריסה מחודשת או הקפאה זמנית של התשלומים…