| היאלי יעקבי-הנדלסמן, ישראל היום |
שעות ספורות לאחר שסוכנות דירוג האשראי מוד'יס פרסמה דוח חריג בנוגע לתחזית הכלכלית של מדינת ישראל, חן הרצוג, הכלכלן הראשי של פירמת הייעוץ BDO, מסביר את ההשלכות הכלכליות בעתיד.
מה המשמעות של הדוח של מודי'ס?
"הדוח של מודי'ס הוא אות אזהרה חריפה ואינדיקציה נוספת לפגיעה הכלכלית בעקבות החקיקה. מודי'ס אמנם עדיין לא באירוע של שינוי דירוג אשראי, אבל הדוח מבהיר שהמשך פגיעה בהפרדת הרשויות, מגדיל את פרמיית הסיכון של ישראל. מודי'ס אומר בעצם שאנחנו מתקרבים בצעדי ענק להורדת דירוג האשראי בישראל".
מודי'ס, מורגן סטנלי וסיטי בנק, הוציאו אזהרות השקעה לישראל. כמה המצב חמור מבחינת ישראל?
"האזהרות הללו חמורות לא פחות מהורדת דירוג. הגופים הפיננסים הגדולים בעולם אומרים ומאותתים שישראל מסוכנת להשקעה ויש לזה השפעה ישירה על ההשקעות הכל המשק - בהייטק, בתעשייה ובשווקי ההון".
איך האזרח הישראלי ירגיש את הדגלים השחורים שהונפו?
"אנחנו כבר מרגישים את המחיר הכבד של החקיקה הזאת בכיס שלנו בירידות חדות בבורסה ובעלייה בשער הדולר. המשמעות היא הפסדים של מיליארדי שקלים בכספי הפנסיה והחסכונות של הציבור וסיכון מוגבר לעליית ריבית, אשר תעלה את יוקר המחייה ואת המשכנתאות ויחייבו את המדינה להעלות מיסים. זאת כדי לממן את הריבית שתעלה בגלל הורדת הדירוג".