| ארז רביב, חדשות דבר |
רשות החשמל ומשרד האנרגיה מציגים נתונים שונים ומבלבלים בנוגע לאחוז האנרגיות המתחדשות מייצור החשמל, ומייפים את המצב בהשוואה לשיטת המדידה אליה ישראל התחייבה בהסכמי פריז.
חברת נגה מעדכנת את הציבור בזמן אמת בדבר כמות החשמל שמופק מאנרגיות מתחדשות, אך חלק מנתוני האמת שהיא מציגה נמוכים משמעותית מהצהרות רשות החשמל בשל מדידה שונה.
מדינת ישראל שמה לה למטרה להפחית בהדרגה את ייצור החשמל המזהם ולהחליפו בייצור חשמל נקי מאנרגיות מתחדשות. סדרה של החלטות ממשלה קבעו יעדים ויעדי ביניים לכך, אך כשבודקים את הנתונים והנוסח של ההחלטות, העניינים לא מספיק ברורים.
חברת נגה, המנהלת את מערכת החשמל בישראל, סופרת את כושר הייצור של האנרגיות המתחדשות, בעוד רשות החשמל, הרגולטור של משק החשמל, משתמשת במונחים אחרים.
איך זה קשור לעמידה ביעדי הממשלה? רשות החשמל מפרסמת נתונים רבים לגבי הנתח של האנרגיות המתחדשות בסך נתוני ייצור החשמל בישראל, מבלי לציין איזה נתון חופף להגדרת היעד הממשלתי.
האם הממשלה יכולה לעשות סדר? החלטת הממשלה בנושא נוקטת בלשון כפולה, עם שני סוגים דומים ולא זהים של הגדרת יעדים.
רק בהתחייבות הבינלאומית של ישראל לפי הסכמי פריז, מופיע נוסח ברור, דומה למקובל בעולם, אך דווקא המידע לגבי המדד הזה, שבאחריות רשות החשמל, דל במיוחד....