| סוניה גורודיסקי, ישראל היום |
המלחמה בין רוסיה ואוקראינה ועליית הריביות ברחבי העולם הפילו את שוקי המניות בשנת 2022 - דבר שהוביל לתשואות שליליות משמעותיות גם בקרנות הפנסיה.
לדוגמה, התשואה הממוצעת במסלול לחוסכים עד גיל 50 (המסלול הגילאי הגדול ביותר) בשנת 2022 היתה שלילית ועמדה על -5.54%.
למזלם של החוסכים, מגמת הירידות התהפכה ולפחות המחצית הראשונה של שנת 2023 היוותה עבורם תפנית חיובית משמעותית - השווקים בעולם הציגו עליות חדות, מה שהוביל לכך שהתשואות בקרנות הפנסיה בתקופה זו היו חיוביות ועמדו על 6.95% בממוצע במסלולי ההשקעה לחוסכים עד גיל 50 ולמעשה כיסו את ההפסדים של שנת 2022.
נציין כי חלק ניכר מהתשואות החיוביות נבעו מעליות בשווקים בחו"ל, בעוד שוק המניות הישראלי הציג מגמה שלילית ברוב המדדים. כך לדוגמה מדד ה־s&p 500, הנחשב מדד דגל של הבורסה בארה"ב, הניב במחצית הראשונה של שנת 2023 תשואה חיובית של כ־15%.
מבדיקה המתבססת על נתוני האתר פאנדר, עולה כי את התשואה הגבוהה ביותר במחצית הראשונה של 2023 במסלול עד גיל 50 הניבה אלטשולר שחם והיא עמדה על 8.18%, זאת לעומת השנה שעברה בה רשמה אלטשולר את התשואה הגרועה ביותר מכל הקופות במסלול זה -9.9%.
את התשואה הנמוכה ביותר הציגה הקופה של כלל והיא עמדה על 5.74%, זאת לאחר שבשנת 2022 רשמה -4.63%.
שתי הקופות החדשות יחסית, מור ואינפיניטי, שהחלו את פעילותן במהלך שנת 2022 הפתיעו לטובה עם 8.37% ו־8.52% בהתאמה...
קראו את הכתבה המלאה באתר ישראל היום