| מאיה רונן, חדשות דבר |
מועצת החלב תעתור לבג"ץ נגד המדינה להקפאת הצו המבטל את המכס על חלב למשך שלושה חודשים, עליו חתם שר האוצר בשבוע שעבר. לדברי גורמים במועצת החלב, העתירה תוגש היום (שני).
בבסיס העתירה טוענת המועצה שבחתימת שר האוצר על צו ביטול המכס על החלב, יש כדי לאפשר יבוא חלב לישראל.
לפי מועצת החלב והתאחדות יצרני החלב, מדובר בהפרת ההסכם שנחתם עם הרפתנים על ידי שרי החקלאות והאוצר, לפיו יופחת המכס על מספר מוצרי חלב, בהם יוגורט, גבינות קשות וגבינות צהובות, אך לא על חלב ניגר.
המועצה והתאחדות יצרני החלב יבקשו מבית המשפט צו מניעה למהלך, או לחילופין דיון דחוף בנושא.
לדברי העותרים, החלטת שר האוצר סמוטריץ' נסמכת על נתונים שאינם נכונים, וכי בניגוד לטענתו, המחסור בקרטוני חלב אינו תוצאה של חוסר קיבולת ייצור במחלבות.
למעשה, אומרים במועצה, למחלבות יש יכולת לתת מענה על הביקוש הצרכני בישראל, ואף מעבר לכך.
הצו המאפשר יבוא חלב ללא מכס, אינו מידתי לפי טענת המועצה, מכיוון שהוא מאפשר יבוא ללא מכס של כל סוגי החלב עד 6% שומן, כולל חלב מועשר לסוגיו וחלב עיזים וכבשים, שאינם מפוקחים ואין בהם מחסור בישראל.