| הדס יום טוב, חדשות דבר |
משרדה של היועצת המשפטית לממשלה מעכב את חלוקת "כרטיסי מזון של דרעי".
המשנה ליועצת המשפטית לממשלה עו"ד אביטל סומפולינסקי דורשת בדיקות נוספות אודות קריטריון החלוקה, ועד אז הביצוע מעוכב.
"כרטיסי המזון של דרעי" הם תלושי מזון לנזקקים שתקציבם מחולק מהכספים הקואליציוניים במסגרת ההסכמים עם מפלגת ש"ס. גובה התקציב הוא בסך כולל של מיליארד שקלים לשנתיים הקרובות, 400 מיליון שקלים ב-2023 ו-600 מיליארד שקלים ב-2024.
בש״ס דורשים לחלק את תווי רכישת המזון בסך מאות שקלים בחודש דרך משרד הפנים, לפי הקריטריון של הזכאים להנחה של 70% בארנונה, כפי שנעשה ב-2021.
קריטריון זה מיטיב עם האוכלוסייה החרדית ועם אוכלוסייה בעלת משפחות גדולות, ואינו מטיב עם משפחות ערביות, המתגוררות פעמים רבות בישובים בהם אין מנגנון ארנונה מסודר.
על פי עיקרון החלוקה הזה, מי שלא זכאי להנחה בארנונה, יצטרך להגיש בקשה ולהוכיח שהוא עומד במבחנים, ויוקצה לו סכום מוגבל.
גם היועץ המשפטי של משרד האוצר, אסי מסינג, התנגד לאופן חלוקה זה בעבר, ובעיקר ביקר את היעדרו של מבחן תעסוקה בעת קביעת הזכאות, וטען שהמנגנון הנוכחי לא מיטיב עם אוכלוסיות באי-ביטחון תזונתי.
מסינג טען גם שהקריטריונים שלו לא ממקדים את ההשקעה באוכלוסיות הנמצאות בעוני.