| היאלי יעקבי-הנדלסמן, ישראל היום |
שר הכלכלה ניר ברקת ערך ביום שלישי מסיבת העיתונאים בה הציג ארבעה מהלכי חקיקה שהוא יוזם ורובם פורסמו בשבועות האחרונים.
"הרעיון הוא שחוק יבוא חופשי לישראל יעשה היסטוריה. הוא פותח את השערים לעשרות אלפי מוצרים. זה עוקף את כל החסמים במכון התקנים".
לדבריו,
"עם החוק החדש כל יבואן יוכל להכניס כל מוצר שעומד ברגולציה האירופית. 25% מהמוצרים בישראל הם מיובאים והם כרוכים ברגולציה הישראלית. היעד הוא להגיע ל-50% - וזה לא בשמיים לעשות את זה. אם מוצרי קרפור זולים ב-40%, זה אומר כמה החוק החדש יכול להוריד את המחירים",
אמר שר הכלכלה על רקע החוק ליבוא חופשי לפי התקנים באירופה.
ברקת הדגיש כי
"אנחנו מאמצים את שיטת יבוא המתבססת על גבול פתוח. עד היום ניסו לתקן את החוק לכך שהרגולציה הישראלית תהיה תואמת לאירופאית, אבל אי אפשר לצאת מזה.יהיו חריגים שבחריגים. אנחנו מתחילים בשוק המזון והטואלטיקה, אבל לא נעצור שם. ההמלצה שלנו היא להתרחב לתחומים נוספים כי אין הבדל".
באשר ללוח הזמנים, אמר:
"הצגנו את המודל לוועדת שרים לענייני חקיקה. אנחנו מקווים שעוד חודש וחצי נוכל להעביר את החוק הזה שעובר קריאה. נציג את החוק עוד כמה שבועות לאחר הערות הציבור. היעד שלנו הוא להגיע לתיאום בן משרדי באוגוסט ובמושב החורף להניח חקיקה".