| דניאלה גינזבורג, ישראל היום |
הכלכלה העולמית חוותה תקופה מאתגרת ולא פשוטה בשנים האחרונות, שהשפיעה רבות על שוק ההייטק הישראלי והכלכלה של המדינה.
החל מפרוץ מגפת הקורונה אי שם בשנת 2019 בואכה 2020 ועד הפלישה הרוסית לאוקראינה בשנה שעברה, השווקים העולמיים חוו טלטלה משמעותית שגרמה לתהליך של העלאת הריבית במקביל לירידות חדות בשוקי המניות העולמיים.
דוח רשות החדשנות שפורסם היום (שלישי) העלה תמונה מדאיגה ביחס להייטק הישראלי.
מהנתונים עולה כי עם כניסתה של הממשלה החדשה בישראל לתפקידה בשנת 2023, התווספה למשבר העולמי גם אי-ודאות וחששות בשל הנסיבות הפוליטיות בארץ – מה שמעורר דאגה בקרב משקיעים וחברות בתעשייה בכל הנוגע ליציבות הכלכלית ולהמשך מיצובה של ישראל כ"מעצמת הייטק" עולמית.
אחרי למעלה מעשור של צמיחה ושגשוג בהיי-טק הישראלי, השנה מתפרסם הדו״ח השנתי של רשות החדשנות בתקופה מאתגרת, המאופיינת בחוסר ודאות עבור תעשיית ההיי-טק הישראלית.
ברבעונים האחרונים, המגמה החיובית שאפיינה את הענף בשנים האחרונות התחלפה בירידה במדדים מרכזיים, כולל האטה בגיוסי הון של סטארט-אפים ופיטורים בחברות היי-טק, שהובילו לירידה במספר המועסקים בענף.
כעת השאלה המרכזית המרחפת מעל הענף היא האם הוא יעקוב אחרי סימני ההתאוששות שכבר מתגלים בארה"ב, או שיש סיבה לדאגה ממשבר עמוק ומתמשך בעל סממנים ייחודיים לישראל .
רבעון השיא בגיוסים להיי-טק הישראלי היה הרבעון הרביעי ב-2021 ,שבו חברות טכנולוגיה מקומיות - בעיקר חברות הצמיחה שבהן - גייסו מעל ל-9 מיליארד דולר...
קראו את הכתבה המלאה באתר ישראל היום