| חדשות דבר |
דיוני הרפורמה המשפטית מתחדשים: ועדת החוקה בראשות ח"כ שמחה רוטמן תדון היום (ראשון) בצמצום עילת הסבירות בפסיקות בג"ץ. הדיון היה אמור להתקיים ביום רביעי שעבר, אבל נדחה בשל הפיגוע בעלי.
הנוסח שהוצג בפני חברי הוועדה קובע:
"על אף האמור בחוק יסוד זה, מי שבידו סמכות שפיטה על פי דין, לרבות בית המשפט העליון, לא ידון ולא ייתן צו נגד הממשלה, ראש הממשלה, שר משריה או נבחר ציבור אחר כפי שייקבע בחוק, בעניין סבירות החלטתם".
לפי ההצעה, בג"ץ לא יוכל להתערב בסבירות החלטות של ראש הממשלה, שריה וראשי רשויות בכל הנוגע למדיניות, אבל יוכל להתערב בסבירות החלטות פקידי הממשלה כשהן פוגעות בזכויות אדם.
היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה מתנגדת למהלך. בחוות דעת שהציגה בעבר כתבה:
"ביטול העילה ישלול אמצעי חיוני לביקורת על מעשי המינהל כמגן מפני קבלת החלטות הפוגעות בזכויות הפרט, לא תקינות, שרירותיות, ובלתי סבירות באופן קיצוני, יפגע קשות באיזונים והבלמים המתקיימים בין רשויות השלטון וישליך על עילות וכללים רבים בתחום המשפט המינהלי. ביטול העילה כפי שמוצע אינו הולם את חובותיה היסודיות של המדינה כלפי הציבור".
בשל חשש מהתנגדות בית המשפט העליון והיועמ"שית, החליט רוטמן בהתייעצות עם שר המשפטים יריב לוין להעביר את ההצעה כיוזמת הוועדה ולא כהצעת חוק ממשלתית, וכך להניע מיד את החקיקה.