| ארז רביב, חדשות דבר |
המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה לאחרונה הגדלה דרמטית של מכסת השטחים הפתוחים עליהן ניתן לתכנן הקמת שדות סולאריים בהיקף של עד 40,000 דונם. זאת, בנוסף לכ-70,000 דונם שכבר תוכננו.
שדות סולאריים בשטחים פתוחים מאפשרים הקמת מתקנים גדולים ויעילים, שמספקים חשמל בזול. מהצד השני, לא ניתן להקים שדות כאלה קרוב למוקדי הצריכה, מה שמחייב כושר הולכת חשמל משמעותי שכיום איננו בנמצא.
רשת החשמל סתומה, ולא תצליח להוליך כמויות חשמל משמעותיות ללא עבודות הרחבה ממושכות.
לפי דורית בנט, מנכ"לית חברת אילת-אילות לאנרגיה מתחדשת, ההחלטה הזו צפויה להיכשל בפועל, כשהפתרון האמיתי הוא להפוך את ההשקעה במתקנים סולאריים קטנים באיזורי הביקוש למשתלמת.
בנט, היא מייסדת ומנכ"לית מזה 14 שנים של אילת-אילות אנרגיה מתחדשת, חברה לתועלת הציבור לקידום האנרגיה נקיה כמנוף לפיתוח אזורי באילת ובערבה.
"התחום שהכי קל לריב עליו באנרגיה מתחדשת זה הרובד התכנוני",
אומרת בנט ל'דבר'.
"ברובד התכנוני, אתה מתחייב להקצות קרקע, אבל זה יכול לקחת גם 20 שנה עד למימוש. דווקא ברובד התעריפי, שעליו אחראית רשות החשמל, אם אתה קובע תעריף, זה יורד לשטח באופן מיידי".