| נטעאל בנדל, ישראל היום |
שיחות ההידברות בבית הנשיא עוד נמשכות, והיום (רביעי) תתקיים ההצבעה על נציגי הוועדה לבחירת שופטים.
לפי שעה, באופוזיציה דורשים נציג משלהם ואינם מוכנים להגיע להסכמה על שום רכיב ברפורמה - עד שלא תיבחר קארין אלהרר לוועדה.
חברי הכנסת המועמדים לוועדה לבחירת שופטים: קארין אלהרר (יש עתיד), אברהם אביחי בוארון (הליכוד), אוריאל בוסו (ש"ס), טלי גוטליב (הליכוד), אלי דלל (הליכוד), לימור סון הר מלך (עוצמה יהודית), משה סעדה (הליכוד), משה פסל (הליכוד), יצחק קרויזר (עוצמה יהודית).
על פי חוק, הוועדה לבחירת שופטים מורכבת מתשעה חברים: שלושה שופטי ביהמ"ש העליון בהם נשיא ביהמ"ש העליון, שני שרים בהם שר המשפטים שמשמש כיו"ר הוועדה, שני חברי כנסת ושני חברי לשכת עורכי הדין.
במספר רב של פעמים מונו חברי הכנסת כאשר אחד מן הקואליציה והשני מן האופוזיציה, ואולם, בג"ץ קבע כי אין הכרח בדבר בהיעדר הוראה חוקית או אף נוהג חוקתי בנושא.
עיקר עבודתה של הוועדה היא בחירה ומינוי של שופטים לכל הערכאות השיפוטיות. הוועדה גם אחראית למנות את נשיא בית המשפט העליון, שעד כה התמנו על פי שיטת הסניוריטי (ותק בבית המשפט) וכן את המשנה לנשיא שנבחר על פי אותה השיטה.
שיטה זאת נשמרה כמסורת וכל נשיאי העליון מונו בדרך זאת (אם כי היו מקרים בהם שופטים ויתרו על הנשיאות והבא אחריהם בשיטה מונה לנשיא).