| ארז רביב, חדשות דבר |
ועדת השרים לחקיקה תדון היום (ראשון) בגרסה מתוקנת של טיוטת חוק האקלים, שבה יעדים מצומצמים להפחתת פליטות לעומת גרסאות קודמות.
לפי הטיוטה, ישראל תפחית 30% מפליטות גזי החממה עד 2030 בהשוואה ל-2015, יעד נמוך יחסית למדינות מפותחות אחרות, ודומה למה שהוצע ב-2022 – הפחתה של 27% בלבד.
ל-2050 היעד הוא "אפס פליטות נטו" – כלומר, על כל הפליטות שיהיו, יש לבצע קיבוע פחמן בהיקף דומה.
להשוואה, לפי סיכומי ועידת האקלים בשארם, מדינות מפותחות מצופות להפחית 43% מהפליטות לפחות.
מכיוון שחקיקה, בשונה מהחלטת ממשלה, חשופה גם לעתירות משפטיות בעתיד, ככל שהמדינה לא תעמוד ביעדים, ההצעה כוללת סעיף שהופך את היעד לבלתי מחייב: "הממשלה רשאית לשנות בצו את היעד וכן את שנת הבסיס".
סעיף זה מרוקן את המונח "יעד" ממשמעות, והופך ללא יותר מאשר הצהרת כוונות – כפי שנשמעו בעבר מראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט וגם מראש הממשלה הנוכחי בנימין נתניהו בוועידות אקלים.
הצעת החוק כוללת גם הקמה של ועדת שרים לענייני אקלים ומועצת אקלים בראשות מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה. במועצה יהיו 34 חברים – הרכב גדול שעלול להקשות על תפקוד אפקטיבי.