| ארז רביב, חדשות דבר |
למרות שצריכת החשמל ביום שישי הייתה רחוקה מהשיא, הרשת הגיעה לקצה, מה שהוביל לשרשרת הפסקת חשמל יזומות. באמצע שרב כבד, בנקודת השיא 300,000 איש היו מנותקים מחשמל למשך חצי שעה עד כ-3 שעות, לפעמים מספר פעמים ברצף.
הנסיבות לאירוע המפתיע הזה עדיין אינן ברורות לחלוטין. הפסקת חשמל יזומה היא אמצעי הגנה על רשת החשמל, שנדרשת לספק חשמל מעבר ליכולות שלה.
ישראלים רבים התוודעו אתמול לראשונה לקיומה של חברת נגה לניהול מערכת החשמל, שאחראית על ההוראות אילו תחנות כח להפעיל ואילו להשבית, בעיקר בשל טענות שהפנו כלפיה נציגים מחברת החשמל.
לפי חברת החשמל, נגה לא הורתה להם להיערך לביקושים הגבוהים שהובילו לעומס החריג. מדובר בטענה מעט תמוהה, מפני בשנה שעברה בשיא הקיץ חברת החשמל סיפקה 14,294 מגה-ואט, כשאתמול שיא הביקוש עמד על 12,549 מגה-ואט בלבד.
התקלות המשיכו גם עד שעות הערב המאוחרות, כשהביקוש לחשמל ירד מתחת ל-11,000 מגה-ואט.
בגל החום ב-2020 הרזרבה המשקית כבר ירדה ל-70 מגה-ואט בלבד. אתמול היא הגיעה למינוס 300 מגה-ואט, מה שחייב הפסקות חשמל בהפתעה, ללא אפשרות להתריע עליהן מראש.
הדבר היחיד שנותר, הוא "גלגול" ההפסקה מאיזור לאיזור במדינה, כדי לחלק את המחסור בין אזורי הארץ השונים.