| חדשות דבר |
לקראת ההצבעה על התקציב, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל ביממה האחרונה איומים מצד שותפותיו לקואליציה, אגודת ישראל ועוצמה יהודית, שאלו לא יצביעו בעד התקציב ויפילו את הממשלה אם לא ייענה לדרישותיהם.
שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף דורש שתקציבי האברכים והתקצוב למוסדות הפטור שלא מלמדים ליבה יחולו רטרואקטיבית מתחילת 2023, בעוד נכון לעכשיו תקציב המדינה מחיל את התקציבים הללו רק מהחודש הבא.
מדובר בתוספת של 600 מיליון שקלים שסמוטריץ' והאוצר מתנגדים לה בתוקף, בטענה כי אין מאיפה להביא את הכסף.
גולדקנופף מאיים כי אם לא יקבל את הכספים - אגודת ישראל לא תתמוך בתקציב, ואחד משרי המפלגה שייצא לפי החוק הנורבגי יתפטר בעתיד, ויחזור להיות חבר כנסת כדי לא להצביע בעד התקציב. בלעדיו לנתניהו לא יהיו 61 תומכים, והתקציב לא יוכל לעבור.
במקביל, השר איתמר בן גביר מאיים להמשיך להחרים את הצבעות הקואליציה ולא להצביע על התקציב, בטענה שסמוטריץ' לא דאג לתקציבי הנגב והגליל, והפנה כספים קואליציוניים רבים למשרדה של אורית סטרוק ולצורכי מפלגתו.
בן גביר מתעקש כי הוא נבחר על קולות הנגב והגליל, ולכן לא יתפשר בדרישתו. נתניהו הבהיר לבן גביר כי אין מאיפה לגייס את הכספים, וגם סמוטריץ' מתנגד לדרישת בן גביר.