| דוד טברסקי, חדשות דבר |
הכנסת מקדמת הפחתה של עד 80% בריבית על החוב. עד סוף החודש ועדת החוקה צפויה לאשר לקריאה שנייה ושלישית שני תיקונים משמעותיים שישנו את חייהם של מאות אלפי בעלי חוב בישראל.
לפי ההצעה יופרד מנגנון הריבית על החוב מתשלומי ריבית הפיגורים המתווספים לחוב וביטול ריבית פיגורים לחייבים שפורסים את חובם בתשלומים.
במידה ויעבור, הריבית על הפיגורים בתשלומים צפויה להקטין את גודל החוב בין 70% ל-80% בממוצע.
את הצעת החוק גיבשו בסוף 2021 שר המשפטים דאז גדעון סער ביחד עם שר האוצר בזמנו, אביגדור ליברמן במטרה להקל על חייבים להחזיר חובות, ועל הרשויות לגבות אותם.
מספר תקנות לקראת בעלי החוב קודמו מאז, אך ההצעה הנוכחית אמורה להיות הבשורה הגדולה.
במרכז החוק מבקשת המדינה שינוי במנגנון ריבית הפיגורים - תשלום קבוע המוטל על חובות שמטופלים על ידי ההוצאה לפועל, ומטרתו לזרז את תשלום החוב.
בחוק מוצע להחליף את המושג 'ריבית פיגורים' ל-'דמי פיגורים', לנתק את ההצמדה של הריבית לחוב ולהכיל אותו על כלל עולם החוב בישראל: פסקי דין, חובות בהוצאה לפועל, מעל ל-150 חוקים העוסקים בענייני חובות וגם בהסכמים פרטיים.