| סוניה גורודיסקי, ישראל היום |
ועדת הכספים של הכנסת בראשותו משה גפני (בצילום למעלה), אישרה ביום שלישי פה אחד לקריאה שנייה ושלישית את רפורמת "עוסק זעיר" המקודמת במסגרת חוק ההסדרים לשנים 2023 – 2024.
במסגרת הרפורמה, החל משנת 2024 עסקים שמחזורם השנתי אינו עולה על כ-120 אלף שקל, יהיו זכאים לנכות מהכנסותיהם שיעור הוצאה "נורמטיבי" של 30% מהמחזור במקום לדרוש ניכוי הוצאות בפועל, כלומר ללא צורך באיסוף והצגת החשבוניות הנהוג כיום.
נציין כי כיום סכום מחזור העסקים של עוסק זעיר ועוסק פטור עומד על 108 אלף שקל.
כאמור, במסגרת הרפורמה תגדל תקרת ההכנסה המאפשרת לעצמאים להירשם כ"עוסקים פטורים" לצורך מע"מ, מכ-108 אלף שקל בשנה לכ-120 אלף שקל בשנה.
הדבר יוביל לכך שעוסקים רבים יוכלו להיחשב כ"עוסקים פטורים" לצורך מע"מ וכ"עוסקים זעירים" לצורך מס הכנסה ובכך לצמצם משמעותית את נטל הדיווח שלהם לרשות המסים.
מטרת הרפורמה היא לצמצם את הנטל הביורוקרטי על מאות אלפי עסקים קטנים בישראל, בכך שבמקרים רבים היא תפטור את בעלי העסקים מחובות שונות כמו הגשת דו"ח שנתי ותשלום מקדמות.
הרפורמה אמורה לסייע לבעלי עסקים קטנים לחסוך זמן רב שמוקדש כיום לדיווח ובמקרים רבים גם יחסכו את ההוצאה על ייצוג מקצועי מול רשות המסים.
חישוב שיעורי המס, הטבות מס, נקודות זיכוי וכדומה, יתבססו על מערכת תיאומי המס הקיימת כיום, באמצעותה מחושב ניכוי המס לשכירים בעלי הכנסה נוספת.