| ארז רביב, חדשות דבר |
המשרד להגנת הסביבה פרסם ביום שני דוח על עמידת ישראל ביעדי האקלים אליהן מחויבת ישראל. החלטת ממשלה משנת 2021 קבעה יעדים לאומיים שמוכרים כיעדים בינלאומיים במסגרת הסכם פריז.
ישראל התחייבה להפחית 27% מפליטות הפחמן עד שנת 2030 לעומת שנת 2015, ו-85% עד שנת 2050.
הצהרות של ראשי הממשלה בנימין נתניהו ונפתלי בנט, על הפחתת כלל פליטות הפחמן במדינה, לא עוגנו בהחלטת ממשלה מחייבת או בחוק.
במקביל, המשרד להגנת הסביבה כשל בקידום חוק אקלים בישראל, בעיקר בשל התנגדות במשרדי האוצר והאנרגיה שגם אתמול מנעו הסכמה בממשלה על היעדים שייכנסו לחוק האקלים.
לטענת המשרדים, ישראל עלולה להיגרר לעלויות השקעה גבוהות מאוד בהפחתת פליטות ובכל זאת להתבזות באי עמידה ביעדים שאפתניים יותר.
לפי הדוח, ישראל לא תצליח לעמוד גם ביעדים הצנועים יחסית לשנת 2030. הצעדים המתבצעים כיום לביאו לידי הפחתה של כ-57.7 מיליון טון פליטות פחמן דו חמצני (או שווי ערך), מה שיוצר פער של 12 מיליון טון מהנדרש, לפי היעד הקיים.
לפי השרה עדית סילמן (הליכוד), למרות הפערים מול היעדים הקיימים,
"ישראל חייבת להציג יעדים יותר שאפתניים. ברור שלקראת ועידת האקלים בדובאי נצטרך להציג יותר שאפתניים ואנחנו לא מפחדים להציב אותם. הטכנולוגיה מתפתחת, כמו שאר המדינות המפותחות בעולם ואנחנו רוצים לעמוד איתן בשורה אחת".