| גל רקובר, חדשות דבר |
מחקר חדש של קרן המטבע העולמית, קובע שצמצום פיסקלי לא מקטין את יחס החוב-תוצר בטווח הזמן הבינוני והארוך, ופוגע בצמיחה הכלכלית. זאת בניגוד לתפיסה רווחת שהקרן קידמה פעמים רבות, לפיה הדרך לשיפור תנאי החוב של מדינה כרוכה בקיצוץ תקציבי.
לפי המחקר של כלכלני הקרן, שהתפרסם החודש כחלק מדו"ח על הכלכלה העולמית, במדינות מפותחות, צמצום פיסקלי עלול אף לדרדר את היחס, ככל הנראה כתוצאה מפגיעה בצמיחה הכלכלית.
יחס חוב-תוצר מודד את היקף החוב הציבורי ביחס לגודל הכלכלה. הוא מחושב באחוזים כסך החוב הציבורי לעומת גודל התוצר, כלומר היקף הפעילות הכלכלית. בישראל עומד יחס זה על כ-60%, נמוך בהשוואה למדינות אחרות.
באיטליה עומד היחס על 144%, בבלגיה על 105%, באוסטריה על 77%, בבריטניה על 102%, בניו זילנד 52%, ובפולין 49%.
חיזוק לתוצאות הגיע מעקביותן; כלכלני הקרן בדקו את השפעת הצמצום במספר דרכים ובכולם לא מצאו השפעה חיובית על יחס חוב-תוצר. מחקר אחר מצא שכחצי מהניסיונות להורדת יחס החוב-תוצר באמצעות קיצוץ הוצאה והורדת מסים נכשלו.
לפי כלכלני הקרן, ניתוחם מצביע על כך שגם במקרים שהיחס הצטמצם, השינוי קרה תודות לגורמים אחרים כמו צמיחה מהירה.