| אמיר אטינגר, ישראל היום |
ועדת החוקה, בראשות ח"כ שמחה רוטמן, תתכנס היום לדון בהמשך חקיקת החלק הראשון של הרפורמה המשפטית לקראת קריאה שנייה ושלישית.
החלק המדובר כולל את שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, וקביעה כי חוקי יסוד יהיו חסינים מביקורת שיפוטית של בג"ץ.
הוועדה מתכנסת למרות דבריו של הנשיא הרצוג כי "מכלול החקיקה שנידון כעת בוועדה צריך לעבור מהעולם ומהר. הוא שגוי, הוא דורסני, הוא מערער את יסודותינו הדמוקרטיים, ולכן יש להחליפו במתווה אחר, מוסכם, ולאלתר".
בקואליציה מדגישים כי אין שינוי והחלפת מתווים, ולמרות דבריו של הנשיא, הם ממשיכים כרגיל. במערכת הפוליטית מעריכים כי הרצוג צפוי להציג את מתווה הפשרה שלו השבוע.
בתוך כך, ועדת שרים לחקיקה תתכנס לדון באישור חוק חסינות לחיילים ולשוטרים של ח"כ צביקה פוגל. החוק קובע כי אנשי כוחות הביטחון יהיו חסינים מפני חקירה פלילית ופעולה משפטית בגין פעולה שביצעו במסגרת מילוי תפקידם באירועים מבצעיים.
נוסף על כך, הקואליציה תקדם השבוע בוועדות את חוק דרעי 2 להכנה לקריאה ראשונה, חוק שנועד לאפשר לעקוף את פסקת בג"ץ ולהחזיר את יו"ר ש"ס לממשלה, וכן יקדמו לקראת קריאה ראשונה את חוק הנבצרות, שנועד למנוע מהיועמ"שית ומביהמ"ש לקבוע כי רה"מ צריך לצאת לנבצרות מתפקידו.