| חדשות דבר |
ועדת החוקה תתכנס היום (ראשון) ב-11:00 כדי לקיים הצבעה חוזרת על חוק השפיטה - ביקורת שיפוטית על חוקים רגילים, ועל פסקת ההתגברות.
חברי כנסת מהאופוזיציה ביקשו לקיים דיון נוסף על הזכויות שעלולות להיפגע עקב מנגנון פסקת ההתגברות, לפני שהוועדה מאשרת את הנוסח לקריאה ראשונה. יו"ר הוועדה שמחה רוטמן דחה את ההצבעה החוזרת שהייתה אמורה להיערך ביום רביעי האחרון.
הייעוץ המשפטי לוועדה, בראשות עו"ד ד"ר גור בליי, שלח לחבריה מיפוי של הסעיפים הלא משוריינים בחוקי היסוד, והתייחס לזכויות שעלולות להיפגע.
במסמך נכתב בין היתר שקיים חשש לפגיעה בחופש הביטוי, בזכות להליך הוגן, בזכות לשוויון, בחופש התנועה ובזכויות נוספות שנגזרות מחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. עם זאת, נכתב שהשאלה מה סותר בבירור את החוק ומה לא נתונה לשיקול דעת.
אחרי ההצבעה החוזרת בוועדה, שבה צפויה הצעת החוק לעבור, היא תועבר להצבעה בקריאה ראשונה במליאה שתתכנס אחרי הפורים. חברי האופוזיציה ביקשו לקיים אחרי ההצבעה החוזרת דיון על תקני השיפוט והעומס השיפוטי לקראת תקציב המדינה.
הדיונים לקראת קריאה ראשונה יימשכו בוועדות המיוחדות בעניין חוק דרעי 2, שימנע מבית המשפט העליון להביע ביקורת שיפוטית על מינוי שרים, וחוק הנבצרות, שימנע מבית המשפט העליון לעסוק בשאלת נבצרות של ראש הממשלה.