| אמיר אטינגר, ישראל היום |
יו"ר ועדת החוקה ח"כ שמחה רוטמן הודיע ביום רביעי כי הוועדה תצביע לקריאה ראשונה על הצעת החוק מטעמה - חוק יסוד: השפיטה - ביקורת שיפוטית על חקיקה רגילה ופסקת התגברות.
אחרי דיון סוער אישרה אותה ועדת החוקה לקריאה ראשונה.
חברי סיעות האופוזיציה החרימו את ההצבעה בוועדה על פסילת החוקים. תשעה חברים הצביעו בעד, ללא חברי האופוזיציה. חבר ועדת החוקה,
ח"כ יואב סגלוביץ' ממפלגת "יש עתיד" אמר:
"אחרי שבועות של דיונים, היום רוטמן ייצר עוד משהו בפסטיבל שהוא מארגן; חברי כנסת מצביעים על דברים שהם לא מבינים בהם. אנחנו מבינים במה מדובר - קיבלנו החלטה לא להיות חלק מהקרקס הזה - זו בושה וביזיון לכנסת".
במהלך הדיונים לקריאה הראשונה שונה הנוסח כך שהרוב הנדרש לפסילת חוק יעמוד על 80% מההרכב המלא של שופטי בימ"ש העליון וכן הוטמעו הוראות הנוגעות לביקורת שיפוטית הנוגעת להליך החקיקה במקרים בהם החוק לא התקבל בכנסת ברוב או במספר הקריאות הדרושים לקבלתו על פי חוק יסוד, חוק או תקנון הכנסת
במהלך הוועדה, ח"כ רוטמן הודיע כי ייתן לנציג מכל סיעה באופוזיציה לדבר - הח"כים זעמו ודרשו שכל אחד מהם ידבר.
מרב בן ארי תקפה:
"בושה, השארתי את הבת שלי חולה בבית ואתה לא תיתן לי את הזכות לדבר".