| סוניה גורודיסקי, ישראל היום |
יו"ר ועדת הכספים משה גפני החליט לקדם את הצעתו להקפאת המשכנתאות, למרות שזו נדחתה לאחרונה על ידי ועדת השרים לחקיקה. גפני הניח על סדר היום של הכנסת הצעה אשר מגבילה את עליית שיעור הריבית שנקבע במשכנתאות לרכישת דירה יחידה, זאת בעקבות החלטה של בנק ישראל על העלאת הריבית.
קיים ספק רב אם ההצעה תאושר בכנסת, אך היא עלולה לייצר נזק תדמיתי בתקופה כה רגישה למשק הישראלי משום שהיא עלולה להתפרש ככזו שמגבילה את עצמאותו של בנק ישראל.
למעשה - מדובר בפעולה נגדית לזו של בנק ישראל שפעל במטרה לצנן את המשק כדי להוריד את האינפלציה.
לא בכדי גם החקיקה נפסלה על ידי ועדת השרים לחקיקה. מעבר לנזק התדמיתי - היא עלולה לגרום לאפקט הפוך ממה שרוצה המחוקק ודווקא לייקר את המשכנתאות, כי הבנקים יבצעו התאמות מראש.
לעמדת אגף התקציבים במשרד האוצר, הצעת החוק תפגע דווקא באוכלוסיות המוחלשות ועלולה להצית ביקושים בשוק הדיור ולהוביל לעליית מחירי הדירות:
"המודל המוצע מחליש באופן משמעותי את היכולת להשפיע על השוק דרך המדיניות המוניטרית ושיעורי הריבית, והוא יידרש לבצע העלאת ריבית משמעותית נוספת על מנת להשפיע באופן אפקטיבי על השוק. לכן, ההצעה תפגע באוכלוסייה הכללית שאין בבעלותה דירה, אשר תידרש לעמוד בהמשך הגידול באינפלציה ובהעלאות ריבית".