| אמיר אטינגר, ישראל היום |
עוד יום פרלמנטרי סוער על הפרק: לאחר העברתם של התיקונים בחוק יסוד השפיטה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, הקואליציה צפויה להעלות היום לקריאה טרומית שורת חוקים שמטרתם לבצע שינויים נוספים במערכת המשפט.
החוק שמהווה השלמה לחלק נוסף של הרפורמה הוא הצעה פרטית של ח"כ שמחה רוטמן לפסקת התגברות ברוב של 61 ח"כים.
משמעות החוק היא למעשה לעגן בחקיקה אפשרות של חברי הכנסת לעקוף החלטה של בג"ץ על פסילת חוק, באמצעות הצבעה בכנסת שתאושר ברוב של 61 ח"כים.
מדובר בכלי נוסף שיחזק את הכנסת, לאחר שההצעה לקבוע שבג"ץ לא יכול לפסול חוקי יסוד עברה בקריאה ראשונה. אתמול רוטמן קיים דיון על חוק נוסף של הרפורמה, הקובע כי בג"ץ יוכל לפסול חוקים רגילים של הכנסת רק בתמימות דעים של הרכב השופטים בעליון - 15 מתוך 15.
חוק נוסף שיעלה להצבעה בקריאה טרומית הוא "חוק דרעי 2". מדובר בתיקון לחוק יסוד: הממשלה, שקובע כי בג"ץ לא יכול להעביר כל ביקורת שיפוטית ולהתערב במינויי שרים על ידי הממשלה.
מטרת החוק היא לעקוף את פסילת דרעי מכהונת שר, ולקבוע כי בג"ץ לא יוכל לפסול מינויי שרים באמצעות אף עילה משפטית, כדי לוודא שלאחר תיקון החוק - דרעי יחזור בבטחה לכהן כשר.
כמו כן, חוק דרעי 2 מקודם לצד החקיקה של הרפורמה המשפטית, שקובעת כי בג"ץ לא יוכל לדון בחוקי יסוד - כך שלמעשה חוק דרעי 2 יזכה להגנה משפטית.