| אמיר אטינגר, ישראל היום |
בצל המחאות, הביקורת וקריאת נשיא המדינה יצחק הרצוג להידברות, הרפורמה המשפטית כפי שהציגו שר המשפטים יריב לוין ויו"ר ועדת החוקה ח"כ שמחה רוטמן יוצאת היום (שני) לדרך. מה המצב כיום ומה צפוי להשתנות? עשינו לכם סדר.
החלק הראשון של הרפורמה המשפטית שיעלה היום להצבעה לקריאה ראשונה עוסק בשינוי הוועדה לבחירת שופטים וקביעה שבג"ץ לא יכול לפסול או לדון בחוקי יסוד של הכנסת.
בנוסף, בתיקון החוק הראשון של הרפורמה שיעלה להצבעה היום יקבע שבג"ץ לא יוכל לפסול או להעביר ביקורת שיפוטית על חוקי יסוד של הכנסת.
| מה צפוי בהמשך?
הסדרת הסמכות של בג"ץ לפסול חוקים רגילים ברוב של 15 שופטים מתוך הרכב מלא שמונה 15 שופטים. השינוי המוצע קובע שהכנסת יכולה לעקוף את החלטת בגץ שפוסל חוק ולאשר אותו מחדש בהצבעה בכנסת ברוב של 61 ח"כים.
שינוי עילת הסבירות - המצב כיום היא שעילת הסבירות משמשת ככלי לביקורת שיפוטית של בית המשפט על החלטות מנהליות של הממשלה ולא על חוקים. בעזרת עילת הסבירות, בית המשפט פסל מינויים של שרים בממשלה ועוד.