פחד גבהים?
השוק האמריקני פתח את השבוע בירידות שערים קלות. יתכן כי המשקיעים מתחילים לקבל פחד גבהים אחרי שהמדדים המובילים בוול סטריט נסחרים ברמות שיא היסטוריות. חלק מהמשקיעים וודאי ממתין לפרסום דוח התעסוקה של חודש נובמבר אשר אמור לספק תמונה ברורה יותר לגבי המדיניות המוניטרית הננקטת על ידי הפד'. נתונים אלו עשויים לקבוע האם הפד' יודיע על צמצום היקף הרכישות במסגרת ישיבת הריבית הקרובה המתוכננת ל-18 בדצמבר.
שוק מקומי
הנעילה השלילית בוול סטריט והמגמה המעורבת באסיה עשויות להוביל לפתיחה מעורבת בזירה המקומית. מדד ת"א 25, אשר סגר בסמוך ל-1,370 הנקודות, ינסה להמשיך לבסס את מעמדו מעל 1,350 נקודות בדרך לפסגה חדשה אשר ככל הנראה תיקבע באזור 1,400 הנקודות. הכל תלוי כמובן במה שיתרחש בזירה הבינ"ל אבל בגדול אנו מעריכים כי יש עוד מקום לעליות וכי אין מספיק גורמים שיובילו למימושים כבדים בשווקים, הרי המשקיעים בעולם התחילו לתמחר את האפשרות לכך שהפד' יצמצם את היקף הרכישות עוד השנה, כך שהצהרה על כך לא אמורה לזעזע את השווקים יותר מידי. למעשה אנו לא רואים סיבה למימושים, אך ברמות הנוכחיות מאוד מפחיד להיכנס מחדש לשוק, מה גם שאנו מתקרבים לתקופת החגים הבינ"ל כגון חג המולד וסיום השנה הנוכחית, דבר אשר מוביל לירידה דרסטית במחזורי המסחר. לסיכום: אנו מעריכים כי במהלך השבוע הזה המדד ינוע בין 1,350 – 1,400 הנקודות ורק אירוע קיצוני יוביל לפריצה ולהמשך מהלך בכיוון הפריצה.
בזירת המט"ח, הדולר מתחזק בעולם וכך גם אצלנו. צמד הדולר שקל נע בכבדות בין 3.5- 3.55 כבר ימים ארוכים ולא נראה כי תתקבל הכרעה ברורה לגבי ההמשך במסגרת השבוע הקרוב. התנודתיות בשוק המט"ח תגבר לקראת פרסום נתוני התעסוקה של ארה"ב ביום שישי הקרוב כאשר נתונים מעודדים ישחקו לטובת הדולר ואילו נתונים מאכזבים יפעילו לחץ נוסף על השטר הירוק.
זירה בינ"ל
היום לא צפויים להתפרסם נתוני מקרו משמעותיים. בשעות הבוקר המוקדמות התפרסמה החלטת הריבית באוסטרליה. הבנק המרכזי הותיר את שיעור הריבית על כנו ברמה של 2.5%. מחר יפורסמו מספר נתוני מקרו משמעותיים כגון דוח התעסוקה של ADP המקדים את הדוח התעסוקה הגדול בארה"ב, מכירות הבתים החדשים בארה"ב והחלטת הריבית בקנדה. התנודתיות וחוסר הוודאות ימשכו גם לאורך היום. יתכן כי המימושים ימשכו והדולר יוסיף להתחזק.