סקירת שוק שבועית ישראל והעולם
תאריך 28.9.2014
אופיר נוריאל
השוק הישראלי:
מדד המעוף מסיים שבוע מקוצר, שוב בשיא כל הזמנים. לעומתו מדד ת"א 75 ומדד ת"א יתר עוד רחוקים מהשיאים שלהם. הסיבה העיקרית לפער זה הנה הרכב המדדים - מדדי המניות הקטנות מייצגים בצורה טובה יותר את מצב המשק המקומי הנמצא בהאטה, לכן מומלץ להחזיק את רוב ההחזקות בשוק המקומי במדד המעוף. האפיקים בהם כדאי להתמקד בשוק המקומי הנם: מדד הבנקים - הבנקים בישראל מתומחרים בחסר ביחס לשוק המקומי וגם ביחס לבנקים בחו"ל. מדד הנדלן - מניות הנדלן נהנות מהריבית הנמוכה שלא עתידה לעלות בזמן הקרוב. מניות יצוא - הקפיצה בשער הדולר וההתאוששות הצפויה ביצוא תומכים במניות כגון: טבע, כיל, פריגו וכו'.
לסיכום: מדד המעוף הוא המדד המועדף בשוק המקומי מכיוון וההרכב העיקרי שלו הנו מניות בנקים ומניות יצוא. כמו כן, כל עוד נמשכת המגמה החיובית בעולם גם מדד המעוף צפוי להשתתף בחגיגה.
במבט טכני:
מדד ת"א 25 פרץ את הדשדוש של החודשים האחרונים ונמצא במגמת עליה בגרף יומי שבועי וחודשי, זהו סימן חיובי מאוד להמשך. רמת התמיכה הקרובה ביותר נמצאת בפער המחירים שנוצר ברמת 1431. נחזור ונאמר כי כל ירידה הנה תיקון טכני לקראת המשך עליה.
שווקי העולם:
חששות גאופוליטיות שלחו את המדדים האמריקאים למימוש בשבוע האחרון, המדדים סגרו עד2% מתחת לשיא שנרשם שבוע שעבר. אין זו סיבה לדאגה, מדובר רק בתיקון טכני. תנאיי הרקע נותרו כשהיו - הכלכלה האמריקאית ממשיכה להתאושש ולרשום צמיחה מרשימה, רווחיות החברות האמריקאיות היא הגבוהה בעולם, הריביות אפסיות וההרחבות הכמותיות בעולם נמשכות. כל זאת תומך בהמשך המגמה החיובית בשוק המניות האמריקאי.
השבוע נתייחס לשווקים המתעוררים שספגו מימוש כבד יחסית בשבועות האחרונים. למרות המימוש כדאי להחזיק חלק מתיק ההשקעות בשווקים המתעוררים עקב התמחור הזול יחסית וצפי כי התאוששות כלכלית עולמית תמשוך אחריה גם את השווקים המתעוררים.
במבט טכני:
מדד S&P 500 ירד לטווח של תיקון פיבונאצ'י (1948-1975) וככל הנראה תיקון זה קרוב לסיום, וכן על פי מתנד CCI הנמצא מתחת למינוס 100. מגמת הטווח הארוך והבינוני הנה מגמת עליה והחולשה בגרף יומי הנה תיקון טכני בלבד. רמת ההתנגדות הרלוונטית כעת הנה רמת 2010 נקודות.
ולסיום ציטוט של אלברט איינשטיין:
"רק מי שלוקח סיכון והולך רחוק מגלה עד כמה רחוק הוא יכול להגיע."
לא סתם בחרתי לסיים בציטוט זה, בתקופה האחרונה צמד המילים "שיא כל הזמנים" חוזר שוב ושוב ומפחיד לא מעט משקיעים, אך אם ננסה להסתכל מנקודת מבט אחרת נבין כי שיא כל הזמנים זה לא סיבה לבהלה.
אם נסתכל בראיה רחבה מדד S&P 500 עלה ב32% בלבד ב15 השנים האחרונות. מדובר בתשואה שנתית ממוצעת של 1.9% בלבד. משבר הדוט קום ומשבר הסאב פריים גרמו למדד הS&P 500 לתת תשואה אפסית מעל לעשור (לצורך השוואה, בשנות ה90 המדד עלה כ300% בעשור). לכן לא מן הנמנע כי גל העליות של השנים האחרונות מהווה פרומו בלבד למה שעתיד לבוא ואל לנו לפחד משיא כל הזמנים.
שבוע טוב, שנה טובה וגמר חתימה טובה.