נכנסים לתקופת החגים- האם המשקיעים יעדיפו לקחת פסק זמן?
השבוע שהיה: אירועים בולטים
עוד שבוע היסטורי עבר על השווקים הפיננסיים ברחבי העולם. המדדים האמריקנים טיפסו מעלה וחלקם הצליחו לקבוע שיאים חדשים. המשקיעים בעולם לא התרגשו יתר על המידה מהודעת הפד' בעניין צמצום היקף הרכישות המתוכנן לחודש ינואר 2014. הדולר האמריקני לעומת זאת התחזק ונראה כי המגמה הזו עשויה להימשך אל תוך השנה החדשה.
החלטת הריבית והמדיניות המוניטארית – שינוי צפוי ולא היסטרי
אחרי חודשים ארוכים של המתנה וחוסר וודאות, הפד' מחליט כי הגיע הזמן להתחיל להדק את החגורה. על פי מה שהוחלט בישיבת הריבית אשר ננעלה ביום רביעי האחרון, הפד' יתחיל לצמצם את היקף רכישות האג"ח העומד כיום על 85 מיליארד דולר ל-75 מיליארד. ההחלטה מתבססת על שיפור משמעותי שחל בכלכלה האמריקנית. מדובר בשינוי צפוי שלא עורר סערה גדולה בשווקים. כעת צריך לעקוב ולראות האם נתוני המקרו שיפורסמו בשבועות הקרובים יעניקו לפד' אור ירוק להמשיך ולהדק את החגורה. ככל שנתוני המקרו יהיו חזקים הדולר ימשיך להתחזק. אנו מעריכים כי שנת 2014 תהייה שנה טובה לדולר, בעיקר אם וכאשר הפד' ימשיך לצאת ממדיניות התמריצים בהדרגה.
השבוע שלפנינו
זירה מקומית
השוק המקומי צפוי לפתוח את השבוע החדש על רקע הנעילה המעורבת משבוע שעבר והנעילה החיובית בוול סטריט. מדד ת"א 25 סגר את השבוע מתחת ל-1,330 הנקודות אך הוא צפוי לבחון את אזור ההתנגדות המשמעותית הניצבת ב-1,350 הנקודות. אנו מעריכים כי על רקע הנזילות הנמוכה הצפויה בזירה הבינ"ל המדד המקומי יתקשה לקבוע שיא חדש. המשך העליות לכיוון 1,400 תלוי בעיקר במה שיתרחש בשווקים הפיננסיים מעבר לים.
בזירת המט"ח המקומית, הדולר האמריקני הצליח לבסס את מעמדו מעל 3.5 על רקע התחזקותו בעולם. רמת המפתח הקרובה ניצבת ב-3.57 שקלים לדולר. פריצה מעל רמה זו תוביל למהלך עליות חד לכיוון 3.65. גם בזירת המט"ח, הנזילות צפויה לרדת ובשל כך יתכן כי הצמד המקומי ידשדש לו לאורך השבוע בין 3.5-3.57 ולא יצליח לפרוץ מעלה עד לתחילת השנה הבאה.
זירה בינ"ל
בשבועיים הקרובים הנזילות בשווקים תרד באופן קיצוני בשל חופשות חג המולד והסילבסטר ברחבי העולם. השווקים צפויים לחזור לשגרה מלאה החל מהשבוע השני של חודש ינואר. ביום שלישי הקרוב השווקים בעולם יסגרו מוקדם מהרגיל וביום רביעי, לא יתקיים מסחר בכלל (חג המולד).
בזירת המט"ח התנודתיות צפויה לרדת והמשקיעים הגדולים יעדיפו שלא להיכנס להרפתקאות מיותרת עד לתחילת השנה הבאה. במישור המקרו לא צפויים להתפרסם נתוני מקרו משמעותיים וזו למעשה עוד סיבה לכך שהמשקיעים יעדיפו להתכונן לחגים ופחות יהיו עסוקים במסחר.