השבוע במרכז: החלטת הריבית בארה"ב
השבוע שהיה: אירועים בולטים
שבוע של מימושים על השווקים הפיננסיים ברחבי העולם. בהעדר נתוני מקרו משמעותיים, המדדים המובילים ברחבי העולם נסחרו בכבדות עם נטייה לירידות שערים.
נתוני מקרו מעורבים לא השפיעו על הכיוונים בשווקים
בשבוע שחלף, יומן האירועים היה ממש דל יחסית. הנתון המרכזי שריכז עניין היה נתון המכירות הקמעונאיות בארה"ב של חודש נובמבר שעלו ב-0.7% לעומת הצפי לעליות של 0.6%. מדובר בנתון חיובי אשר עלול לספק לפד' עוד סיבה טובה לצמצום היקף הרכישות.
מספר דורשי העבודה החדשים עלה דווקא ל-368 אלף תביעות חדשות. מדובר בזינוק של כ-68 אלף משרות ביחס לשבוע הקודם.
בזירת המט"ח, הדולר האמריקני התחזק מול מרבית המטבעות הנסחרים מולו. צמד האירו/ דולר לא הצליח לקבוע שיא חדש אך סגר את השבוע מעל 1.37. הדולר/ין קבע שיא חדש באזור 103.9 אך סגר את השבוע מתחת לרמת התנגדות מפתח הניצבת ב-103.3 דולר לין. התחזקות הדולר באה על רקע הספקולציות לכך שהפד' יודיע על צמצום היקף הרכישות כבר במסגרת פגישת הריבית הקרובה שתתקיים ב-18 בדצמבר.
השבוע שלפנינו
זירה מקומית
השוק המקומי סגר את השבוע בירידות שערים על רקע הירידות בזירה הבינ"ל. השבוע המדדים יתקשו לחזור לעליות, לפחות עד אחרי ישיבת הריבית הקרובה. מדד ת"א 25 סגר את היום האחרון של השבוע בירידות ( 1.19%- ) ומתחת ל-1,350 הנקודות. השבוע המדד עלול לבחון את אזור 1,350 הנקודות שוב אך יחד עם זאת קיים סיכוי גבוה לכך שהמדד ימשיך לנוע מטה וישבור את רמת התמיכה הפסיכולוגית הניצבת ב-1,300 הנקודות.
בזירת המט"ח, הדולר התחזק מעט אך עדיין סגר מתחת ל-3.5 שקלים לדולר. התחזקות הדולר בעולם באה לידי ביטוי גם אצלנו. יתכן כי בנק ישראל העדיף שלא להתערב במסחר עד לאחר נעילת ישיבת הריבית בארה"ב שבה יודיעו ככל הנראה על צמצום היקף הרכישות וזה למעשה יחזק את השטר הירוק עוד יותר. אם צמד הדולר/שקל יצליח לבסס את מעמדו מעל 3.5, הצמד ימשיך לנוע מעלה לכיוון 3.55. כישלון פריצה של 3.5 תעיד על חולשה של הדולר ותוביל למהלך ירידות נוסף אל עבר 3.45. במידה ותרחיש זה יתממש, בנק ישראל יאלץ להתערב על מנת לבלום את התחזקותו של השקל הפוגעת בכלכלה המקומית ואשר תגרום לפיטורים רחבים, בעיקר בענף הייטק.
זירה בינ"ל
אנו ניצבים בפני אחד השבועות האחרונים של השנה ואולי הגורליים ביותר שלה. עיני המשקיעים, מהגדולים ביותר עד למתחילים שביניהם, נשואות אל עבר ארה"ב לקראת ישיבת הריבית הקרובה אשר תתקיים ב-18 בדצמבר.
כל הסימנים מעידים על כך שהפד' יודיע על צמצום היקף הרכישות, יחד עם זאת, קיים סיכוי גבוה לכך שיו"ר הפד' ברננקי יעדיף שלא לבצע שינויים בחודש האחרון שנותר לכהונתו ויעדיף לתת למחליפו להחליט בעניין כה גורלי אשר ייקבע את עתידה של הכלכלה הגדולה בעולם.
עד לפרסום ההחלטה, התנודתיות בשווקים תישאר גבוהה מהרגיל. בשבוע הבא התנודתיות תרד היות והשווקים יצאו לחופשת חג המולד.
מעבר להחלטת הריבית בארה"ב, המשקיעים יעקבו בדריכות גם אחרי מספר נתוני מקרו משמעותיים שיפורסמו באירופה כגון סקר האקלים העסקי בגרמניה, סקר הסנטימנט הכלכלי הנערך ע"י מכון ZEW ומדד מנהלי הרכש במדינות המפתח של גוש האירו. כל הנתונים צפויים להצביע על התאוששות נוספת בגוש האירו. נתונים חיוביים עשויים לתת דחיפה לשטר האירופאי לכיוון 1.4 דולר לאירו.