תאריך 09-15.11.14
סקירה שבועית
אייל גורביץ, המנתח הטכני של ATRADE
אס.אנד.פי 500 - חזק בארוך בעייתי בבינוני
הדינאמיקה של שוק המניות האמריקאי יכולה להתחלק לשני ממדי זמן ולכל אחד התנהגות שונה : הטווח הארוך שמנתהל ללא דופי, והטווח הבינוני שלמרות שהעפיל לשיא כל הזמנים באחד הקאמבקים המרשימים של השנים האחרונות, עדיין מעורר ספקות לגבי יכולת ההמשכיות.
הנר שנעל את אוקטובר
הנר שנעל את אוקטובר הוא נר של קונים. מדובר בנר עם גוף קטן הממוקם בחלקו העליון של הנר. הצללית התחתונה ארוכה לפחות פי שניים מהגוף.
המשמעות של הנר הזה היא כניסה של קונים לשוק. וללא ספק ראינו זאת היטב.
אלא שנר זה אינו ממוקם בסביבה הטבעית שלו. נר זה אמור להופיע לאחר מהלך ירידות ולא לאחר מהלך עליות. הופעתו לאחר מהלך עליות מעלה את השאלה "איזה קונים בדיוק הופיעו. הראשונים או האחרונים". ישנם על גבי הגרף לא מעט דוגמאות לנרות מסוג זה שהופיעו לאחר מהלכי עליות וסימנו בעצם את סיומם.
לכן, נובמבר יהיה קריטי : חודש חיובי נוסף וסגירה מעל לגבוה של אוקטובר 2,018 יעיד על ירידה ברמת הסיכון. מאידך חודש שלילי שינעל עם נר אדום (סגירה נמוכה מהפתיחה), יעמיד את השוק האמריקאי שוב בפני קשיים לא פשוטים.
בגרף השבועי
בסקירות האחרונות כתבתי שהבעיה העיקרית של השוק האמריקאי אינה בטווח הארוך המיוצג על ידי הגרף החודשי כי אם בטווח הזמן הבינוני החובק מספר שבועות. כאן חלו שינויים משמעותיים בהתנהגותו שלא התקיימו למעשה מאז תחילת 2013 (אלפיים ושלוש עשרה). כמעט שנתיים. למרות פרץ העליות האחרון קשיים אלו עדיין קיימים:
המגמה בטווח הזמן הבינוני אינה עוד מגמת עלייה. כל הסעיפים הבאים מייצגים שינויים שלא התרחשו מאז 2013 ולכן מעלים את רמת הסיכון :
נקודות השיא והשפל כבר אינן מסודרות במבנה עולה. שימו לב לחיצים שמצויים מעל ומתחת לנקודות השפל. הללו מייצגים את כיוונו של השוק וכפי שאפשר לראות סדר ברור לא קיים.
לראשונה מאז 2013 נסוג המדד מתחת לממוצע נע ל-200 ימי מסחר. בגרף המצורף אפשר לראות שני ממוצעים : 100 ו-200
מחזורי המסחר - ישנו הבדל בולט לעין בין מחזורי המסחר שנרשמו במסגרת הירידות האחרונות לאלו בנרשמו בתיקון האחרון. המחזורים התרחבו לתוך הירידות בתיקון האחרון הקפידו להתכווץ מדי יום עליות למעט יום המסחר האחרון של החודש.
לראשונה מאז 2013, כפי שאפשר לראות בגרף השבועי, נסוג המדד מתחת לממוצע נע ל-20 שבועות. ירידה זו חריגה משמעותית מירידות שנרשמו במהלך השנתיים האחרונות. בגרף אפשר לראות שני ממוצעים נעים :10 ו-20
מה צריך להתקיים כדי שסימני החולשה יתפוגגו
המדד צריך לייצר תיקון כלפי מטה. תיקון משמעותי שייבלם גבוה מנקודת השפל הנמוכה ביותר אותה יצר במהלך השבועות האחרונים, היינו רמת 1,820 הנקודות. אירוע כזה יצור את המינימום הנדרש לקיומה של מגמת עלייה ויעלה את הסבירות ולפיה גם הטווח הבינוני מיישר קו אם הארוך.
סיכום
הקושי אינו אמור לקבל את ביטויו בטווח הזמן הארוך ואין עדיין די סימנים המלמדים על סיומה של מגמת העלייה שהחלה לפני מספר שנים.
הקושי העיקרי הוא בטווח הזמן הבינוני שם רמת הסיכון עדיין גבוהה משמעותית בעקבות התנהגות חריגה שלא הייתה כמותה לפחות שנתיים.
יש לשים לב להתנהגות בנובמבר כפי שציינתי בגוף הניתוח .
דקס
כאן הסיפור שונה לחלוטין: מגמת ירידה בטווח הבינוני. נקודות השיא והשפל מסודרות במבנה יורד.
הממוצעים הנעים ביצעו "קרוס" כאשר הקצר מצוי מתחת לארוך ושניהם משופעים מטה.
יש לשים לב לאופן שבו הדקס נעל את השבוע. זה כבר לא נר ירוק כמו קודמיו אלא נר חסר גוף המעיד על איזון בין כוחות הביקוש לכוחות ההיצע. נר זה מעיד על הססנות לגבי המשך הדרך.
המסקנה היא שרמת הסיכון גבוהה ובתום התיקון הנוכחי אפשר יהיה לצפות לגל ירידות נוסף.
פוטסי
מגמת ירידה בטווח הבינוני. נקודות השיא והשפל מסודרות במבנה יורד.
הממוצעים הנעים ביצעו "קרוס" כאשר הקצר מצוי מתחת לארוך ושניהם משופעים מטה.
הפוטסי עדיין בטווח תיקון של סרגל פיבונאצ'י כפי שאפשר לראות על הגרף.
המסקנה היא שרמת הסיכון גבוהה ובתום התיקון הנוכחי אפשר יהיה לצפות לגל ירידות נוסף.
יורו דולר
בסקירות האחרונות הערכתי באופן עקבי שהמטבע האירופי האחיד שם פעמיו בואכה רמת 1.3 יורו לדולר כתחנת מינימום. היורו שנחלש בעקביות מול הדולר קבע שפל של 1.2500 דולר ליורו. בשבועיים האחרונים אנו עדים לתיקון כאשר המטבע האירופי האחיד מנסה להתמודד עם ההתנגדות ברמת 1.2750 אך עדיין לא הצליח לשברה מעלה. הכיוון נותר מטה מתחת לרמת 1.2500.
דולר ין
הדולר שקרס בשבועות האחרונים עד לשפל של 105.48 ינים לדולר שלח מסרים על רצונו לשוב ולעלות. שימו לב לגל העליות הרציף מרמת 101.07 ועד לרמת 110.6 ינים לדולר. התיקון של התקופה האחרונה חיסל בין 33% - 66% מגל העליות שקדם לו. הדולר זינק לשיא חדש והיד עוד נטויה.
נפט
את הנפט ניתחתי בתקופה האחרונה והערכתי שלשמחתנו גבוהה הסבירות להמשך השחיקה במחיר. נכון לסיומו של השבוע עומד מחיר חבית ברמה של 82.98 דולר כאשר הסבירות גבוהה להמשך השחיקה מהסיבות הבאות:
המגמה עודנה מגמת ירידה.
הרצף האחרון יורד.
מחיר החבית מתחת לממוצע נע ל-5 שבועות.
בשבוע האחרון נקבע נר אדום המעיד על שליטה של המוכרים כאשר שער הסגירה של השבוע הנוכחי נמוך מהנמוך של קודמו.
הפרמטרים הללו מעידים על חולשתו של הנפט ומעלים את הסבירות ולפיה כל עלייה תהיה לצורך ירידה.
הגבלת אחריות:
ניתוח הכלול בדוח זה הנו למטרת אינפורמציה בלבד, ובשום אופן אין לראות בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של הנכסים הפיננסיים המתוארים בדוח. הניתוח מתפרסם בהתבסס על מידע אשר פורסם לכלל הציבור ומידע אחר, לרבות מידע שפורסם על ידי החברה נשואת דוח זה, ואשרATRADE מניחה שהינו מהימן, וזאת, מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנות המידע. המידע המופיע בדוח זה אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו והדעות האמורות בו עשויות להשתנות ללא כל מתן הודעה נוספת. ניתוח זה משקף את הבנתנו ביום עריכת דוח זה. הערכת השווי שבדוח זה הנה יחסית והיא נעשית על בסיס פרמטרים ונוסחאות כלכליות המקובלים בשוק ההון בארץ ובעולם, נכון למועד כתיבת הדוח. שיטות שונות להערכת שווי עשויות להוביל למסקנות שונות בדבר שווי כלכלי. דוח זה אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. חברת ATRADE, חברות האם שלה, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיה ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם משימוש בדוח זה, אם ייגרמו, וכן אינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט בדוח זה.ATRADE אינה מתחייבת כי שימוש במידע שבדוח זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש. הקבוצה עליה נמנית ATRADEהנה קבוצה המספקת פלטפורמות למסחר מקוון עצמאי במגוון נכסים פיננסיים.דוח זה מיועד אך ורק לנמען ששמו מופיע לעיל, והעברת חלקים מתוכנו לאחרים, או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מATRADE וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת, המידע בדוח זה מעודכן למועד פרסומו לראשונה.