השבוע החדש נפתח במגמה מעורבת. עדותו הפסימית של יו"ר הבנק המרכזי של אירופה והעובדה שלא התקיים מסחר בוול סטריט העיבו על השווקים הפיננסיים בעולם.
זירה מקומית
השוק המקומי ממשיך לדשדש על רקע חוסר הוודאות בשווקים. מדד ת"א 25 סגר את יום המסחר בירידה של 0.5% מתחת ל-1,220 הנקודות. היום המדדים המקומיים צפויים לפתוח את יום המסחר במגמה מעורבת כשברקע : המגמה המעורבת באסיה והפתיחה השבועית היציבה שצפויה בוול סטריט. אנו מעריכים כי גם השבוע לא צפויה הכרעה ברורה בין הקונים למוכרים והמדד צפוי להמשיך לנוע בדשדש בין 1,200- 1,240 הנקודות.
בזירת המט"ח המקומית ממשיך להיות רגוע באופן בלתי רגיל. צמד הדולר שקל ממשיך לדשדש בתוך טווח מחירים מצומצם מאוד בין 3.67- 3.70. פריצה של טווח המחירים תוביל למהלך משמעותי עם כיוון הפריצה. הסנטימנט החיובי בשווקים לא מבריח את המשקיעים מהדולר האמריקני וזה למעשה מאוד מדאיג. עובדה זו עשויה להצביע על כך שהמשקיעים מכינים את עצמם למשהו רע שעלול להתרחש בשווקים בקרוב ומעדיפים לצמצם סיכונים לטובת הדולר האמריקני הנחשב לנכס מקלט. אנו צפויים לראות את המשך ההתחזקות של הדולר עד שימצא פתרון לסוגיית ה"צוק הפיסקאלי 2", מה שעלול להוביל את הכלכלה האמריקנית למשבר עמוק. בדומה למה שהתרחש בפעם הקודמת (צוק הפיסקאלי הראשון), גם הפעם מנהיגי הכלכלה הגדולה בעולם עשויים לדחות את הפתרון לדקה ה-90 וזה למעשה מה שמפעיל לחץ על השווקים.
מבחינה טכנית אנו מעריכים כי פריצה מעל 3.70 עשויה להוביל למהלך עליות לכיוון 3.8 ואילו שבירה מטה של 3.67 תוביל להמשך הירידות אל עבר אזור 3.60, שם ככל הנראה נזכה לראות את בנק ישראל נכנס לפעולה שוב במטרה למנוע את המשך התדרדרותו של הדולר.
זירה בינ"ל
ההססנות בשווקים הפיננסיים נמשכת. המדדים המובילים באירופה סגרו את יום המסחר הראשון של השבוע במגמה מעורבת עם נטייה לירידות על רקע נאומו הפסימי של מריו דרגי. בעדות שנשא בפני הפרלמנט האירופי, יו"ר ה-ECB התייחס לנתוני התמ"ג האחרונים אשר הצביעו על כך שהכלכלות הגדולות של גוש האירו בדרך למיתון וציין כי האינדיקטורים הכלכליים האחרונים מאותתים על המשך החולשה בחודשים הקרובים. נאומו הפסימי לא גרם לזעזועים בשוק המט"ח היות והאכזבה מנתוני התמ"ג מגולמת כבר בשוק. האירו נסחר ביציבות יחסית מעל 1.3350.
היום הפוקוס שוב על אירופה לקראת פרסום סקר הסנטימנט הכלכלי של מכון ZEW בגרמניה. סקר הסנטימנט הכלכלי הנערך ע"י מכון ZEW בגרמניה צפוי לרשום קריאה של 35.3 לעומת 31.5 הנקודות שנרשמו בחודש הקודם. בפעם האחרונה שהנתון חצה את רף ה-30 נקודות היה בחודש מאי 2010.
בהמשך היום המשקיעים ימתינו בדריכות לפתיחת השבוע בוול סטריט ( אמש לא התקיים מסחר לרגל יום הנשיא ). החוזים העתידיים מאותתים על פתיחה יציבה.
ניתוח טכני
דולר שקל
USD/ILSUSD/ILS" title="USD/ILS" width="1133" height="392">
ניתוח כללי
- הצמד שומר על רמות מחיר בין 3.67 – 3.7.
- נעילה יומית מעל 3.71 תוביל למהלך עליות משמעותי יותר אל עבר 3.74.
- שבירה של 3.67 תוביל למהלך ירידות אל עבר 3.65. היעד המרוחק שלנו ניצב ב-3.60.
- מתנד הסטוכסטי והמומנטום תומכים במהלך עליות.
- ה-RSI המשולב קרוב לספק איתות שוורי.
תחזית שלנו לצמד זה: תרחיש שוורי: פריצה מעל 3.70 עשויה להוביל למהלך עליות אל עבר: 3.74, 3.78. תרחיש דובי: שבירה של 3.67 עשויה להוביל למהלך ירידות אל עבר 3.65, 3.60.
אירו דולר
EUR/USDEUR/USD" title="EUR/USD" width="1133" height="392">
ניתוח כללי
- הצמד נבלם בין 50% - 61.8% פיבו' מגל העלית האחרון, אזור המהווה תמיכה משמעותית הניצבת בסמוך ל-1.33.
- פריצה של קו המגמה היורד ( בירוק ) יהווה טריגר למהלך עליות נוסף ואילו שבירה של 1.33 עשויה להוביל להמשך הירידות אל עבר אזור 1.32.
- הממוצעים הנעים לא תומכים במהלך עליות אך לא נתנו איתות ברור לשינוי כיוון.
- הסטוכסטי סיפק איתות שוורי.
- ה-MACD עדיין בטריטוריה חיובית אך לא סיפק איתות ברור לסיום התיקון.
התחזית שלנו לצמד זה: פריצה של קו המגמה היורד בליווי תבנית נרות שוורית ,יספקו איתות שוורי אמין. יעדים: 1.3480, 1.37.