השקל מתחזק על רקע החלטת הריבית
בשל הירידה הצפויה בנזילות בזירה הבינ"ל, החלטנו להתמקד בשוק המקומי ובעיקר בעניין התחזקותו הבלתי פוסקת של השקל המהווה סכנה ממשית למשק הישראלי. צמד הדולר/שקל סגר אמש מתחת ל-3.5, דבר המהווה איתות ברור לכך שהדולר הולך לספוג הפסדים נוספים. בנק ישראל הותיר אמש את שיעור הריבית על כנה ברמה של 1% ופוזרו רמזים על כך שהריבית תעלה ברבע אחוז לפחות במהלך המחצית השנייה של השנה הנכנסת. בנק ישראל ממשיך לשמור על נייטראליות ואינו ממהר לבצע מהלכים לבלימת השקל. המשק המקומי הולך לחטוף בעקבות כך ומרבית הנטל יפול על ענף ההייטק. אנו מעריכים כי בנק ישראל יאלץ להפחית שוב את הריבית בחודשים הקרובים ולא יוכל להעלות אותה בכלל לאורך השנה הבאה במידה והלחץ על הדולר יגבר. כמובן שהכל ניתן לשינוי בהתאם להתפתחויות בזירה הבינ"ל. מבחינה טכנית, היעד הבא שלנו ניצב באזור 3.45. שבירה מתחת לרמה זו תוביל לצלילה נוספת לכיוון 3.4 ומטה. רמת ההתנגדות ניצבת באזור 3.5. הבורסה בת"א סגרה אמש בעליות שערים נאות. מדד ת"א 25 הוסיף 0.73% לערכו וסגר בסמוך לרמת ההתנגדות של 1,350 הנקודות. היום רמה זו צפויה להיפרץ על רקע העליות בוול סטריט והיעד הבא שלנו ניצב באזור 1,370 הנקודות. פריצה של רמה זו תוביל לריצה אל עבר 1,400 הנקודות.
זירה בינ"ל
החגיגות בזירה הבינ"ל נמשכת. המדדים בוול סטריט טיפסו והצליחו שוב לקבוע שיאים חדשים. נתוני הצמיחה המעודדים של הכלכלה הגדולה בעולם והתחזית האופטימית של קרן המטבע הבינ"ל בנוגע לכלכלה האמריקנית מעניקים רוח גבית למדדים המובילים בכלל ולמדדים האמריקנים בפרט. היום המסחר בוול סטריט ייסגר מוקדם מהרגיל לרגל חג המולד ומחר לא יתקיים מסחר בכלל. הנזילות בשווקים צפויה לרדת וכך גם בזירת המט"ח. הדולר נסחר ביציבות יחסית ונראה כי המשקיעים מעדיפים להמתין לתחילת השנה הבאה ולא ימהרו לבצע עסקאות חדשות בימים הקרובים.
בזירת המקרו כדאי לעקוב אחרי הזמנות המוצרים ברי קיימא ומכירות הבתים החדשים בארה"ב. שני הנתונים הללו צפויים להעיד על המשך ההתאוששות של הכלכלה האמריקנית. מכירות הבתים צפויות להסתכם ב-449 אלף לעומת 444 אלף יחידות שנמכרו בחודש הקודם.