אופטימיות בשווקים לקראת נאומה של ילן
האופטימיות חוזרת לשווקים והמדדים האמריקנים ממשיכים לטפס אל עבר שיאים היסטוריים חדשים. המשקיעים בעולם שואבים אופטימיות לקראת נאומה של ג'נט יילן שיתקיים היום. ילן אמורה להיכנס לנעליו הגדולות של ברננקי בתחילת השנה הבאה. רבים מעריכים כי היא תלך בדרכו של ברננקי ותמשיך לתמוך במדיניות המוניטארית המקלה.
באירופה המדדים סגרו יום נוסף בטריטוריה השלילית על רקע החששות מפני נתוני תמ"ג פושרים ועל רקע הורדת דירוג האשראי של צרפת בסופ"ש האחרון ע"י סוכנות הדירוג S&P.
בזירה המקומית, המדדים סגרו את יום המסחר בירידות שערים קלות. מדד ת"א 25 מצליח לבסס את מעמדו מעל 1,300 הנקודות וסגר אמש באזור 1,307 הנקודות. היום העליות צפויות להתחדש בתגובה לעליות בארה"ב.
בזירת המט"ח, אין יותר מידי מה לחדש. הצמד המקומי ממשיך לדשדש בין 3.5-3.55. המשקיעים יעקבו בדריכות אחרי ההתבטאויות של בכירי הפד' בנוגע לאפשרות לצמצום היקף הרכישות עוד השנה. הסימנים החיובים המתגלים לאחרונה תומכים במהלך שכזה וזו למעשה אחת הסיבות לכך שהדולר מתחזק לאחרונה וככל הנראה ימשיך להתחזק גם לאורך השבוע שלפנינו. פריצה מעל 3.6 תוביל למהלך התחזקות משמעותי יותר של הדולר.
אור הזרקורים חוזר היום לכיוונה של אירופה, שם יפורסמו נתוני התמ"ג של הרבעון ה-3. אחרי שכלכלת הגוש יצאה מהמיתון הארוך והקשה ביותר, יהיה מעניין לראות האם הצמיחה תהייה חזקה מספיק בכדי שהכלכלה האירופאית לא תגלוש למיתון נוסף.
על פי הערכות, הכלכלה הגרמנית צמחה בקצב של 0.3% והכלכלה הצרפתית צמחה בקצב של 0.1%. הנתון המשוקלל צפוי להראות כי גוש האירו צמח בקצב של 0.2%.
האירו מתחזק מעט לקראת הנתון אך עלול לספוג הפסדים נוספים במידה והנתונים יאכזבו. צמד האירו דולר נסחר בסמוך לרמת ההתנגדות המשמעותית הניצבת ב-1.35 דולר לאירו. נתונים טובים עשויים להוביל לפריצה של רמה זו ולהמשך העליות חזרה לכיוון 1.4.