| אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי של בית ההשקעות אקסלנס |
המופע המרכזי של הקיץ, בכיכובו של יו"ר הפד, ג'רום פאוול, התקיים ביום שישי, אך כשעלה לבמה (הווירטואלית), פאוול רק מיחזר חומרים ישנים, הסביר למה התפרצות האינפלציה זמנית ואיננה טיעון להעלאת ריבית. רק בהערת אגב בסוף דבריו הזכיר את הכוונה להקטין את רכישות האג"ח בסוף השנה - כוונה שדובררה כבר בפרוטוקול הריבית האחרון של הפד, נחרשה וגולמה עמוק-עמוק בשוק:
"ביולי הייתי בדעה, כמו רוב המשתתפים, שאם הכלכלה תתפתח באופן רחב כצפוי, זה יכול להיות ראוי להתחיל להפחית את קצב רכישת הנכסים השנה".
ליתר ביטחון, הוא הוסיף כי בכל מקרה,
"העיתוי וקצב הפחתת הרכישות לא נועדו לתת אות ישיר לגבי עיתוי הריבית, שלגביה ניסחנו מבחן שונה ומחמיר באופן מהותי יותר".
כלומר, גם אם יתחיל להפחית את קצב הרכישות עוד השנה, זו איננה אינדיקציה למתווה ריבית גבוה יותר.
אינפלציה לא חשובה ואיננה טריגר להעלאות ריבית - פאוול אף חזר על הטיעון שתגובה לתנודות זמניות באינפלציה עשויה לגרום יותר נזק מתועלת, במיוחד בעידן שבו שיעורי הריבית הרבה יותר קרובים לתחום האפקטיבי התחתון. כלומר, שאם יטעה לכיוון של התקררות יתר באינפלציה, לא תהיה לו "תחמושת", ואם יטעה כלפי מעלה - יש לו ארסנל שלם, מה שמשפיע על שיקוליו.
השוק מבין את גישתו של הפד והתעלם אפילו מנתון האינפלציה (PCE) החזק מיום שישי, כשהליבה שלו קפצה בשינוי שנתי חד של 3.6%, הגבוה ביותר מאז יולי 1991. הדאגה הנמוכה של פאוול מאינפלציה תמכה בעליית הציפיות שלהן לאחר דבריו, אלה ל-10 שנים מ-2.34% ל-2.40%. הציפיות עלו גם בשל השפעת גישתו להמשך התחממות הכלכלה.
המשקיעים הגיבו לדבריו של פאוול ברכישה של הכל - מניות, קריפטו, אג"ח ממשלתי, זהב, נפט - הכל הולך, חוץ מהדולר, שנחלש בעולם, יחד עם הריבית עליו.
נראה שהכל תלוי עכשיו בשוק העבודה. אבל האם פאוול מחכה לשוק עבודה אוטופי בלתי אפשרי? יש כמה הסברים לפער הגדול בין מספר המובטלים הגבוה לבין מספר המשרות הפנויות (הגבוה עוד יותר), ובהם הטבות למובטלים, שיתפוגגו כולן בחודש ספטמבר (בחצי מהמדינות כבר התפוגגו) והצורך לשמור על הילדים, שיתפוגג גם הוא בספטמבר, עם החזרה ללימודים. כלומר, בספטמבר הפד עשוי לגלות ששיעור האבטלה הגבוה יחסית שהוא נתלה עליו, הוא ה"זמני".
בהקשר של שוק העבודה, שנראה לפד רפוי מדי, נמצאת הסוגיה של אנשים שעזבו את כוח העבודה בזמן הקורונה, והפד, כמו גם בנק ישראל, בוחרים להסתכל עליהם כ"נפגעי הקורונה", אך אולי חלק גדול מאלה הם בסך הכל כאלה שהחליטו לנצל את ההזדמנות שבה יכלו לקבל הטבות מהמדינה כדי לפרוש לפנסיה מוקדמת? מצד שני, יש עדיין את העובדים מענפי התיירות והפנאי, שמתקשים להתאושש, ובמיוחד כעת לאור עליית הווריאנטים, אך אם ינכו אותם מהחישוב ויפעילו עבורם תכנית סיוע נקודתית, התמונה של שוק העבודה עשויה להתגלות כהדוקה מאוד - וכזאת שכן מצדיקה מבחינתם הידוק גם במדיניות המוניטרית.
איזה משבר? יצוא השירותים מישראל שבר שיא בחודש יוני, לאחר עלייה נוספת של 3.1%, וזאת גם בלי עזרה משמעותית מיצוא שירותי תיירות וטיסות, שעדיין בבור. כלומר, ישראל מצליחה יפה מאוד גם בלי תיירים. בניגוד לתפיסה המקובלת, הענף שבלט בחוזקה מעל לקו המגמה שלו, דווקא לא היה יצוא שירותי ההייטק, ובמיוחד לא הסטארט-אפים, אלא חברות הספנות הישראליות ושירותי הדואר, שהתפוצצו כלפי מעלה. כלומר, באופן פרדוקסלי, ייתכן שדווקא משבר הספנות העולמי הוא חיובי לכלכלה הישראלית, ולשקל בפרט.
הכותב הוא כלכלן ראשי של בית ההשקעות אקסלנס. סקירה זו מסופקת כשירות לקוראים בלבד, ואין לראות בה הצעה, המלצה, תחליף לשיקול דעתו המקצועי של הקורא או ייעוץ השקעות או שיווק השקעות, לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסיים המוזכרים או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים כלשהם.