פתיחה שלילית לשבוע החדש
הפתיחה השלילית באחד העם מעידה על כך שהקונים כבר מעדיפים להמתין לתחילת השנה הבאה ומעדיפים לממש רווחים לקראת הנעילה של השנה הנוכחית. מדד ת"א 25 איבד אמש 1.33% מערכו וסגר את היום הראשון של השבוע באזור ה-1,315 הנקודות.
השבוע שלפנינו צפוי להיות קצר בזירה הבינ"ל וזה כמובן ישפיע על מחזורי המסחר אצלנו. ב-31.12 השווקים יסגרו מוקדם מהרגיל לרגל חגיגות השנה החדשה וב-1.1 לא יתקיים מסחר ברוב השווקים בעולם. גם השבוע, מחזורי המסחר יהיו נמוכים במיוחד ויומן המקרו צפוי להיות דליל ביותר. פרסום דוח התעסוקה של חודש דצמבר בארה"ב נדחה ליום שישי הבא.
הנתונים המרכזיים של השבוע:
מדד מחירי הבתים של קייס שילר ואמון הצרכנים בארה"ב. מדד המחירים הסוקר את השינויים במחירי הבתים ב-20 הערים הגדולות בארה"ב צפוי להצביע על עליה של 13.4% במחירי הדיור לעומת 13.3% שנרשם בחודש שעבר. אמון הצרכנים צפוי לרשום קריאה של 76.5 נקודות לעומת 70.4 הנקודות שנרשמו בחודש קודם.
בזירת המט"ח, הדולר האמריקני ספג הפסדים כואבים כנגד המטבע המקומי. הצמד המקומי סגר את השבוע מתחת ל-3.5 שקלים לדולר ונראה כי היעד הבא ניצב באזור 3.4 ואף דרומה מכך. הצמד צלל מאזור השיא השנתי שנקבע ב-3.8 ועד לשפל שנקבע בשבוע שעבר באזור 3.47. המעורבות של בנק ישראל לאורך השנה הייתה מאוד מוגבלת ולא הצליחה לבלום את התחזקותו של המטבע המקומי הפוגעת בכלכלה. הורדות הריבית עד לרמה של 1% לא הצליחה לבלום את נפילתו של הדולר ונראה כי בנק ישראל יחד עם האוצר יאלצו לעבוד יחד בתחילת השנה על מנת לנסות למצוא פתרון יעיל שיצליח לבלום את נפילתו של הדולר, אחרת הכלכלה המקומית תספוג מכה קשה שתכלול בין היתר לפיטורים רבים ולסגירת בתי עסק.