פתיחה יציבה לשבוע החדש
השבוע החדש נפתח ביציבות יחסית על רקע הערכות כי הפד' לא ימהר לבצע שינויים מוניטאריים כל עוד שוק התעסוקה לא יתאושש בצורה משמעותית. המדדים בוול סטריט ובאירופה נסגרו בעליות שערים קלות. בזירת המט"ח המסחר מתנהל רגוע יחסית עם נטייה קלה להיחלשות הדולר, בעיקר נגד האירו אשר מנסה בשעות האחרונות לבסס את מעמדו מעל 1.35 אחרי הנפילה השבועית החדה ביותר שספג השנה. השוק ממתין בדריכות לשני אירועים מרכזיים השבוע: החלטת הריבית באירופה ונתוני התעסוקה של חודש אוקטובר בארה"ב. שני הנתונים הללו עשויים לגרום לתנועות קיצוניות בשווקים.
באירופה, הבנק המרכזי צפוי להותיר את שיעור הריבית על כנו ברמה של 0.5% אך המשקיעים ממתינים לנאומו של יו"ר ה-ECB מריו דראגי אשר צפוי לשאת דברים במהלך מסיבת העיתונאים שתיערך זמן קצר לאחר פרסום החלטת הריבית עצמה. חלק מהמשקיעים מעריכים כי דראגי ירמוז על אפשרות להקלות כמותיות נוספות בעתיד, לרבות הפחתת ריבית נוספת וזה למעשה הסיבה העיקרית למימושים הכבדים של האירו בימים האחרונים. אנו מעריכים כי התרחיש הזה אינו סביר כיוון שלדראגי אין עדיין מספיק סיבות לדאגה בכדי להשתמש בנשק "יום הדין" והוא יעדיף לשמור את האופציה הזו לימים קשים יותר. ההתאוששות שחלה בחלק גדול מהמדינות בגוש האירו מחזקת את הערכות שלנו לכך שלא יהיו שינויים מוניטאריים בשלב זה וגם לא יפוזרו רמזים על כך. במקרה זה ניתן לצפות לזינוק של האירו חזרה לכיוון 1.4. אם דרגי יחליט להפתיע ויפזר רמזים בנוגע לשינויים מוניטאריים, האירו עלול צלול אל עבר 1.3.
בארה"ב המשקיעים ממשיכים להמתין בדריכות גבוהה לפרסום נתוני התעסוקה של חודש אוקטובר. נתונים אלו עשויים לקבוע האם הפד' יצמצם עוד השנה את היקף הרכישות העומד כיום על 85 מיליארד דולר בחודש או שמא יוכל לדחות את ההחלטה הכה גורלית לתחילת השנה הבאה. על פי הערכות, המשק האמריקני הצליח לייצר בחודש אוקטובר כ-126 אלף משרות לעומת 148 אלף המשרות שנוספו בחודש הקודם. שיעור האבטלה צפוי לעלות ב-0.1% ל-7.3%.
זירה מקומית
השוק המקומי עולה זה היום השני ברציפות השבוע. מדד ת"א 25 אשר הוסיף 0.61% לערכו, הצליח לסגור מעל 1,300 הנקודות. אם הסנטימנט החיובי בזירה הבינ"ל ימשך, המדד המקומי ימשיך לנוע מעלה אל עבר שיאים חדשים.
בזירת המט"ח, הצמד המקומי ממשיך לדשדש בין 3.5- 3.55. אנו מעריכים כי במידה והדולר יחזור לרדת זה יבוא לידי ביטוי גם כנגד השקל והתחתית האחרונה אשר נקבעה ב-3.5 לא תצליח להחזיק מעמד לאורך זמן. בנק ישראל מצדו עדיין עומד על המשמר יחד עם שר האוצר אשר הצהיר בתחילת השבוע שעבר כי הוא יפעל יחד עם בנק ישראל להחליש את המטבע המקומי הפוגע הכלכלה. רק פריצה מעל 3.57 תוביל למהלך נרחב יותר לכיוון 3.6.