שבוע מקוצר וחגיגי לפנינו
השבוע שהיה: אירועים בולטים
ההססנות של הפד' בעניין צמצום היקף הרכישות תרם לעליות החדות בשווקים בשבוע האחרון. המדדים המובילים בארה"ב סגרו את השבוע באזורי שיא חדשים. אנו מעריכים כי העליות הללו ימשכו גם לאורך השבוע שלפנינו.
מדיניות המוניטארית של הפד' – לא צפוי שינוי
במהלך הפרוטוקולים של ישיבת הריבית פוזרו רמזים מאוד כלליים ולא ברורים בנוגע לאפשרות לצמצום היקף הרכישות. חלק מחברי הפד' מסכימים כי יש להתחיל לצמצם את היקף הרכישות במהלך החודשים הקרובים, אך לא נאמר מפורשות כי מדובר בחודשים האחרונים של השנה. אנו מעריכים כי השינוי במדיניות המוניטרית יהיה תלוי בנתוני התעסוקה של חודש נובמבר. נתונים מעודדים עשויים לתת גושפנקא לחברי הפד' לצמצם את היקף הרכישות במסגרת פגישת הריבית שתיערך בחודש הבא.
אירופה – נתוני מקרו מעודדים תמכו באירו
המצב הכלכלי באירופה די מעורפל, בעיקר על רקע החולשה המורגשת היטב בכלכלה השנייה בגדולה של גוש האירו. מדד מנהלי הרכש של סקטור הייצור והשירותים בצרפת הצביע על כך שחלה התכווצות של הסקטורים בחודש אוקטובר. הנתון המאכזב מצטרף לעוד שורה של נתונים מאכזבים שפורסמו בצרפת, ביניהם נתון התמ"ג של הרבעון השלישי השנה אשר הצביע על כך שצרפת גלשה שוב למיתון. בגרמניה המצב שונה. במהלך חודש אוקטובר נרשמה התרחבות בסקטור הייצור והשירותים. סקר האקלים העסקי בגרמניה רשם קריאה של 109.3 נקודות לעומת 107.4 הנקודות שנרשמו בחודש הקודם. אנליסטים ציפו לקריאה של 107.9 נקודות.
השטר האירופאי הצליח להתאושש בצורה מרשימה אחרי ההפסדים הכבדים שספג לאחרונה. צמד האירו דולר סיים את השבוע באזור 1.3550. פריצה מעל 1.36 תוביל למהלך עליות אל עבר 1.40.
השבוע שלפנינו
זירה מקומית
שבוע היסטורי עבר על השוק המקומי. אחרי חודשים ארוכים של דשדוש ומחזורי מסחר נמוכים, המשקיעים חזרו לזירה המקומית ובגדול. בחודש האחרון פרץ מדד ת"א 25 את אזור 1,300 הנקודות, ביסס את מעמדו מעל רמה זו ובשבוע האחרון הצליח לקבוע שיא היסטורי חדש. המדד סגר באזור 1,344 הנקודות. השבוע המדד צפוי לחצות את אזור 1,350 ולהמשיך לנוע צפונה בהתאם למה שהתרחש בשווקים מעבר לים.
בזירת המט"ח, הדולר התחזק ביום האחרון של השבוע וסגר מעל 3.55 שקלים לדולר. אנו מעריכים כי הדולר ייחלש בתחילת השבוע על רקע חולשתו של השטר הירוק בעולם. רמת התמיכה המשמעותית הניצבת ב-3.5 שקלים לדולר תעמוד שוב במבחן השבוע. שבירה של רמה זו תפעיל לחץ כבד על בנק ישראל ועל נגידת בנק ישראל החדשה. היעד שלנו במקרה של שבירה ניצב באזור 3.45.
זירה בינ"ל
שבוע מקוצר וחגיגי לפנינו. מחזורי המסחר צפויים לרדת לקראת סוף השבוע על רקע חג ההודיה ויום שישי השחור בארה"ב הפותח באופן רשמי את עונת הקניות בארה"ב. ביום חמישי ושישי לא יתקיים מסחר בארה"ב. בימים הראשונים של השבוע העליות צפויות להימשך, אך לקראת יום חמישי, יתכנו מימושים היות והמשקיעים לא ירצו להישאר חשופים במהלך חופשת החג.
השבוע ביומן המקרו:
מדד מחירי הבתים של קייס שילר, אמון הצרכנים והזמנות מוצרים ברי קיימא בארה"ב. בנוסף לנתוני המקרו, המשקיעים ינסו ללכוד רמזים בנוגע למדיניות המוניטרית של הפד'. בשבוע הבא יפורסמו נתוני התעסוקה של חודש נובמבר אשר עשויים לקבוע האם הפד' יצמצם את היקף הרכישות בחודש הבא או שיעדיף להמתין לשנה הבאה.
בזירת המט"ח, הדולר צפוי להיחלש מול מרבית המטבעות הנסחרים מולו. מדד הדולר
מראה כי הדולר הולך להיחלש באופן משמעותי בימים הקרובים במקרה של שבירה מתחת ל-80.5. נמשיך לעקוב ולעדכן בהתאם.