עיני הסוחרים נשואות אל עבר ברננקי
השבוע שהיה: אירועים בולטים
שבוע מצוין עבר על השווקים הפיננסיים. הפתרון המסתמן בין סוריה למערב, הוריד את מפלס הפחד בשווקים. המדדים האמריקנים ממשיכים לדהור קדימה אל עבר שיאים חדשים, מדד הדאו סגר את השבוע הטוב ביותר של השנה ונראה כי היד עוד נטויה.
המהלך המבריק של רוסיה
המהלך ההיסטורי של הרוסים עשוי להיכתב בדפי ההיסטוריה אם וכאשר הוא באמת יצליח להשיג את התוצאות הרצויות: להוביל את אסד לפירוק מנשק כימי ובכך למנוע התערבות אמריקנית בכל מה שנעשה בסוריה, דבר אשר היה עלול להצית מלחמה כוללת. בינתיים, הרוסים והאמריקנים הגיעו להסכמה שעל סוריה להתפרק מנשק כימי עד אמצע השנה הבא ועל הנשיא אסד להעביר רשימה מלאה של כל מאגר הנשק אשר ברשותו תוך שבוע אחד בלבד.
נתוני מקרו ממשיכים לתמוך בהיקף רכישות האג"ח ע"י הפד'
המכירות הקמעונאיות בארה"ב עלו ב-0.2% לעומת הצפי לעליה של 0.5%. הנתון של חודש קודם עודכן כלפי מעלה ב-0.2% ל-0.4%.
מספר דורשי העבודה החדשים ירדו מתחת ל-300 בשבוע שעבר. על פי הנתון נגשו כ-292 אלף תביעות חדשות לעומת 323 אלף תביעות שנגשו בחודש קודם. אנליסטים ציפו ל-332 אלף תביעות.
הדולר ממשיך להיחלש
המשקיעים אוהבי הסיכון נטשו את הדולר האמריקני לטובת השקעות מסוכנות יותר. בשבוע שלפנינו מגמה זו עשויה להשתנות אם וכאשר הפד' יחליט לצמצם את היקף הרכישות. הדולר נחלש מול כל המטבעות הנסחרים מולו. האירו לא הצליח לחצות את אזור ה-1.33,
הפאונד בעל הביצועים הטובים ביותר מבין מטבעות העיקריים, הוסיף קרוב ל-250 פיפס לערכו ועשוי לחצות את אזור ה-1.60 דולר לפאונד. הדולר האוסטרלי התאושש מעט אך עדיין מתקשה לבצע מהלכים גדולים על רקע נתוני התעסוקה המאכזבים שהתפרסמו בשבוע שעבר.
השבוע שלפנינו
זירה מקומית
העליות בשוק המקומי צפויות להימשך בשבוע המקוצר שלפנינו. ההסכם בין רוסיה לארה"ב בעניין פירוק סוריה מהנשק הכימי אשר ברשותה, אמורים לתת דחיפה לשוק המקומי. מדד ת"א 25 סגר את השבוע מעל 1,200 הנקודות ונראה כי השבוע המדד ימשיך לנוע מעלה אל עבר 1,210 הנקודות לפחות. השוק המקומי ינעל ביום שלישי ויחזור לפעילות מלאה ביום ראשון כך שהמשקיעים המקומיים לא יוכלו להגיב להחלטתו של ברננקי אשר תתפרסם בערב סוכות.
בזירת המט"ח, צמד הדולר שקל סגר את השבוע מתחת ל-3.55 שקלים לדולר, בדרך ל-3.5. יתכן כי התחזקותו של השקל תבלם לקראת פרסום החלטת הריבית בארה"ב ב-18 לספטמבר. אם יו"ר הפד' יודיע על צמצום היקף הרכישות, הדולר עשוי להתחזק מול כל המטבעות הנסחרים מולו. אם יו"ר הפד' לא יבצע שינויים מוניטאריים, הדולר עלול להתרסק. בנק ישראל יעמוד על המשמר ויאלץ להתערב אם וכאשר הדולר ימשיך לאבד מערכו.
זירה בינ"ל
כל משקיע בעולם המתין לשבוע שלפנינו, לשבוע שבו יו"ר הפד' עשוי לשנות את כללי המשחק. רבים מעריכים כי ברננקי יודיע על צמצום היקף הרכישות ביום רביעי הקרוב בתום ועידת השוק הפתוח. למרות שהמהלך מגולם כבר בשווקים, התנודתיות לקראת פרסום ההחלטה צפויה לצבור תאוצה. קשה לדעת כיצד השווקים יגיבו למהלך שכזה אך בהחלט צפוי להיות מעניין. הדולר האמריקני עשוי להתחזק אם וכאשר ברננקי יודיע על צמצום היקף הרכישות. שמירה על ניטראליות פעם נוספת, עשויה להוביל לקריסתו של השטר הירוק ולעליות בשווקים. על פי הערכות, יו"ר הפד' יודיע על צמצום היקף הרכישות מ-85 מיליארד דולר ל-75 מיליארד דולר בחודש.
מעבר להחלטת הריבית בארה"ב, לא צפויים להתפרסם נתוני מקרו משמעותיים. סקר הסנטימנט הכלכלי הנערך ע"י מכון ZEW בגרמניה צפוי להצביע על שיפור נוסף בכלכלה הגדולה של גוש האירו. הנתון צפוי לרשום קריאה של 45.3 נקודות לעומת 42 הנקודות שנרשמו בחודש הקודם.
בנוסף לאירועים המקרו כלכליים, המשקיעים ימשיכו לעקוב אחרי הנעשה בסוריה וימתינו לתגובתו של אסד להסכם שנחתם בין בעלת בריתו – רוסיה לבין ארה"ב.