חוזרים לשגרה לשבוע עמוס במיוחד- נתוני התעסוקה של ארה"ב במרכז
השבוע שהיה: אירועים בולטים
שבוע מקוצר ודל מחזורים הסתיים בעליות שערים קלות. האמריקנים ישובו לשגרה ביום שני הקרוב אחרי חופשת חג ההודיה ואחרי טירוף הקניות של "יום שישי השחור". מרבית המדדים האמריקנים קבעו השבוע שיאים היסטוריים ולמרות החששות מפני "התפוצצות הבועה" בשוק המניות האמריקני, קשה להעריך האם בכלל תהייה התפוצצות שכזו בחודש הקרוב. אנו מעריכים כי גם אם יהיו ירידות, הן יהיו זמניות בלבד וכי המשקיעים ימשיכו לקנות מניות גם במהלך 2014. הסיכונים המשמעותיים לראלי : הצהרה ברורה של הפד' על כוונתו לצמצם את היקף הרכישות במהלך החודשיים הקרובים או התדרדרות משמעותית של הכלכלה האירופאית, שם המצב הרבה יותר רגיש מאשר בארה"ב.
במישור המקרו הנתונים היו טובים בסך הכל, בעיקר הנתונים הקשורים לסקטור הנדל"ן. מדד מחירי הבתים של קייס שילר הצביע על כך שחל זינוק של 13.3% במחירי הבתים לעומת הזינוק של 12.8% שנרשם בחודש הקודם. אנליסטים ציפו לזינוק של 13%. מדובר בזינוק החד ביותר מאז חודש פברואר 2006. אישורי הבנייה והתחלות הבנייה גם הפתיעו לטובה. אישורי הבנייה זינקו לרמה של 1.03 מיליון בחודש אוקטובר. מדובר בנתון הגבוה ביותר בחמש וחצי שנים האחרונות. הנתונים המעודדים מוכיחים כי סקטור הנדל"ן האמריקני הפך לאחד הסקטורים החזקים ביותר לאחרונה וזה למעשה אמור לדחוף את הכלכלה האמריקנית קדימה. אמון הצרכנים לעומת זאת נפגע מעט. הנתון רשם קריאה של 70.4 נקודות לעומת הצפי ל-72.2 נקודות.
בזירת המט"ח, הדולר סגר עוד שבוע מאכזב מול מרבית המטבעות הנסחרים מולו, להוציא את הין היפני והדולר האוסטרי. הין היפני נחלש בעקבות ההצהרות של הממשל היפני בעניין התערבות אפשרית נוספת בשוק המט"ח במטרה להחליש את הין עוד יותר והדולר האוסטרלי נחלש עקב נתוני מקרו פושרים שהתפרסמו לאחרונה המעלים את הסיכויים להורדות ריבית נוספות בעתיד.
האירו הצליח לעבור את רף ה-1.36 דולר לאירו אך סגר מתחת לרמה זו. רמת התמיכה הניצבת ב-1.34 אמורה לבלום כל ירידה בכדי שהמגמה העולה תישמר. שבירה של רמה זו תוביל להמשך הירידות לכיוון 1.3 ואפילו דרומה. פריצה מעל 1.3630 תוביל להמשך העליות אל עבר השיא השנתי שנקבע באזור 1.38, פריצת השיא תוביל להמשך העליות אל עבר 1.4.
בזירת הסחורות, הנפט המשיך לאבד גובה לאורך השבוע וסגר באזור ה-92 דולר לחבית. הצלילה של הנפט באה בעקבות ההסכם שנחתם בין איראן לששת המעצמות המבטיח יציבות באזור עד למחצית השנה הבאה, אז צפויים לדון בהסכם קבע שיבטיח באופן וודאי כי האיראנים לא יהיו מסוגלים לפתח פצצה גרעינית. מבחינה טכנית, אזור התמיכה בין 90- 88 דולר אמור לבלום את הירידות הנוכחיות. שבירה של אזור התמיכה תוביל להמשך הצלילות לכיוון ה-80 דולר לחבית.
השבוע שלפנינו
זירה מקומית
שבוע חגיגי נוסף עבר על השוק המקומי. מדד המעו"ף המשיך לדהור אל עבר שיאים חדשים ובסס את מעמדו מעל 1,350 הנקודות לאורך השבוע. למרות שהשבוע שחלף ננעל במגמה מעורבת, מדד ת"א 25 הצליח להוסיף לערכו 0.48% וסגר ב-1,358 הנקודות. היום השוק צפוי לפתוח במגמה מעורבת אך נראה כי בהמשך העליות תימשכנה לכיוון 1,400. שבירה ונעילה יומית מתחת ל-1,350 עשויה להוביל לתיקון חד יותר לכיוון 1,300.
בזירת המט"ח, לא קרה הרבה השבוע. הצמד המקומי המשיך לדשדש בין 3.55- 3.5 אך סגר את השבוע בסמוך לתמיכה המשמעותית הניצבת ב-3.5 שקלים לדולר. שבירה של רמה זו תפעיל לחץ כבד על בנק ישראל ועל נגידת בנק ישראל החדשה. היעד שלנו במקרה של שבירה ניצב באזור 3.45. התנודתיות בשוק המט"ח תגבר לקראת פרסום נתוני התעסוקה של ארה"ב ביום שישי הקרוב.
זירה בינ"ל
השבוע כאמור ייפתח אחרי סופ"ש ארוך בארה"ב, שם חגגו את חג ההודיה הפותח באופן רשמי את עונת הקניות. רבים מדברים על כך שראלי סנטה קלאוס בעיצומו ורבים אחרים מעריכים כי השוק האמריקני עלה יותר מידי וכי הוא צפוי לתקן בחדות בזמן הקרוב. אנו מעריכים כי שני הצדדים צודקים והכל עניין של עיתוי. בחודש הקרוב נראה כי הראלי ימשך אלא אם כן יקרה משהו מאוד קיצוני ולא צפוי בשווקים אך בתחילת השנה צפוי תיקון. הכל תלוי כמובן בפד'. ברגע שהוא יחליט על צמצום היקף הרכישות, התיקון אמור להתחיל.
השבוע צפוי להיות עמוס במיוחד בזירת המקרו. נתוני התעסוקה של חודש נובמבר בארה"ב יעמדו במרכז.
נתוני התעסוקה של חודש נובמבר בארה"ב
מדובר כאמור באירוע המרכזי של השבוע. על פי התחזיות, המשק האמריקני הצליח לייצר 184 אלף משרות בהמשך ל-204 אלף המשרות שנוספו למשק בחודש הקודם. שיעור האבטלה צפוי לרדת ב-0.1% ל-7.2%. מדובר בנתונים אשר עשויים לקבוע האם הפד' יצמצם את היקף הרכישות עוד השנה או שיעדיף להמתין לתחילת השנה הבאה עם השינויים. נתונים טובים עשויים לתת אור ירוק לפד' להודיע על צמצום הרכישות במסגרת הפגישה הקרובה אשר תיערך בחודש דצמבר. נתונים מאכזבים לא יאפשרו לפד' לבצע שינויים וזה למעשה ייתן רוח גבית לשווקים ויחליש עוד יותר את המטבע האמריקני.
החלטת הריבית באירופה – האירו בכוננות ספיגה
אחרי הורדת הריבית הדרמטית בחודש שעבר המשקיעים יהיו מעוניינים לראות מה יעשה הבנק המרכזי של אירופה במהלך הפגישה הנוכחית. בניגוד למדינות אחרות אשר שומרות על ריבית קרוב ל-0%, באירופה לא מתרגשים מהעובדה שהריבית ירדה לשפל של 0.25% וחלק מתחילים לדבר על כך שהבנק המרכזי האירופאי לא יפחד להוריד את הריבית לרמה שלילית אם וכאשר יידרש. נזכיר כי הורדת הריבית האחרונה הובילה לצלילת האירו מאזור 1.38 ועד לשפל שנקבע ב-1.3308. אם יו"ר הבנק לא ירמוז על שינויים נוספים, האירו עלול לזנק אל עבר 1.38 ואפילו צפונה. שינויים מפתיעים או רמזים על כך, יחלישו באופן משמעותי את האירו ועשויים להווה טריגר למהלך ירידות לכיוון 1.3.
עוד השבוע:
החלטות הריבית באוסטרליה, קנדה ובריטניה, נאום של יו"ר הפד' ברננקי, עדכון התמ"ג לרבעון ה-3 בארה"ב, פרסום ספר הבז' הסוקר את הפעילות הכלכלית ב-12 המחוזות הגדולים שבהם פועל הפד' ונתון התמ"ג של אוסטרליה. במהלך הסקירות היומיים שלנו נסקור באופן פרטי כל אירוע.
לסיכום:
השבוע צפוי להיפתח ברוח חיובית אך בהמשך צפויות טלטלות בשוק בעקבות הנתונים הרבים הצפויים להתפרסם. כדאי להיות זהירים מאוד השבוע ולא למהר לפתוח עסקאות או להגדיל פוזיציות קיימות. בזירת הסחורות כדאי להתחיל לעקוב אחרי הזהב. אנו מעריכים כי המתכת היקרה בונה תחתית סביב אזור ה-1,200 דולר לאונקיה. יתכן כי המשקיעים יעדיפו בתחילת השנה את המתכת היקרה על פני הדולר אם וכאשר השווקים יתחילו לרדת.