מתקשים לקבוע פסגה חדשה – סיכויים גבוהים לתיקון
השבוע שהיה – סיכום קצר
הסגירה ההססנית של השבוע שעבר מעידה על כך שהקונים לא מספיק נחושים בכדי לקבוע שיאים חדשים. הדינמיקה הזו בשווקים מעלה את הסיכויים לכך שהשווקים הפיננסיים קרובים לתיקון.
המדדים בוול סטריט סגרו את השבוע במגמה מעורבת עם נטייה לירידות. הדולר האמריקני התחזק משמעותית מול מרבית המטבעות על רקע ההידוק המוניטארי שהחל בחודש הנוכחי וצפוי להימשך במהלך החודשים הקרובים.
יומן האירועים היה רגוע יחסית ונתוני המקרו לא היו בעלי השפעה גבוהה במיוחד על השווקים.
הנתון המרכזי שתמך מעט בשווקים היה פרסום ספר הבז', הסוקר את הפעילות הכלכלית של 12 המחוזות הגדולים שבהם פועל הפד'. מהספר עולה כי הכלכלה האמריקנית ממשיכה לדהור קדימה. ממצאי הספר תומכים במדיניות הפד' לצמצום היקף רכישות האג"ח. התאוששות משמעותית נרשמה בסקטורים שונים כגון: ייצור, נדל"ן ותעסוקה.
מדד הייצור של ניו יורק גם כן הפתיע לטובה. המדד רשם זינוק ל-12.5 נקודות לעומת נקודה אחת בחודש הקודם. אנליסטים ציפו ל-3.2 נקודות. מדובר בהפתעה חיובית וברמה הגבוהה ביותר בחצי השנה האחרונה.
בזירת המט"ח הבינ"ל, הדולר סגר שבוע מוצלח במיוחד, בעיקר מול הדולר האוסטרלי אשר ספג חבטה קשה לאחר פרסום נתוני התעסוקה הגרועים של חודש דצמבר. על פי הנתון, המשק האוסטרלי איבד 22,600 משרות לעומת הצפי שעמד בכלל על תוספת של כ-10 אלף משרות. האירו גם כן מאבד גובה מול הדולר ונסחר בסמוך לרמה של 1.35 דולר לאירו.
השבוע הנוכחי:
זירה מקומית
שבוע המסחר החדש נפתח בירידות שערים על רקע ההססנות בזירה הבינ"ל. מדד ת"א 25 מאבד בשעה זו קרוב ל-0.5% מערכו ונסחר בסמוך ל-1,340 הנקודות. אנו מעריכים כי המגמה השלילית בעולם תקשה מאוד על המדד לעבור את אזור ההתנגדות המשמעותית הניצבת ב-1,350 הנקודות.
פריצה של רמה זו תוביל להמשך העליות לכיוון 1,400 הנקודות. התמיכה הקרובה ניצבת באזור 1,320 הנקודות.
בזירת המט"ח המקומית, צמד הדולר שקל סגר את השבוע מתחת ל-3.5 שקלים לדולר, אך הוא אמור לדלג בקלות מעל הרמה הזו עם פתיחת המסחר מחר על רקע התחזקותו של הדולר בעולם. אם הצמד יצליח לבסס את מעמדו מעל 3.5, נוכל לצפות להמשך העליות לכיוון 3.55.
זירה בינ"ל
השבוע צפוי להיות מקוצר בוול סטריט היות וביום שני לא יתקיים מסחר לרגל יום הזיכרון למרטין לותר קינג.
יום האירועים צפוי להיות עמוס יחסית, בעיקר בנתוני מקרו הקשורים באירופה. סקר האקלים העסקי בגרמניה ומדד מנהלי במספר מדינות באירופה צפויים להשפיע על השווקים בכלל ועל האירו בפרט.
הנתונים צפויים להצביע על המשך השיפור של הכלכלה האירופאית.
בקנדה, כדאי לעקוב אחרי פרסום הריבית. על פי התחזיות הריבית תישאר על כנה ברמה של 1%.
בזירת המט"ח, הדולר צפוי להמשיך את מסע ההתחזקות שלו על רקע הציפיות להמשך ההידוק המוניטארי.