לקראת החלטת הריבית- השווקים יורדים, הדולר מתחזק
המדדים המובילים בעולם פותחים את השבוע במגמה שלילית על רקע נתוני מקרו פושרים. דוחותיה של אפל לא הצליחו לעודד את המשקיעים. המדדים בוול סטריט סגרו את היום הראשון של השבוע סביב רמות הפתיחה, עם נטייה לירידות, הבורסות באסיה יורדות.
למרות המימושים בשווקים, אנו מעריכים כי לאחר פרסום החלטת הריבית, השווקים יחזרו למגמת העלייה שלהם והדולר ימשיך להיחלש בשל העובדה כי הפד' לא צפוי לרמוז על צמצום היקף הרכישות בתום ישיבת הריבית הנוכחית. השוק האמריקני אינו יציב מספיק בכדי לבצע שינויים מוניטאריים כלשהם וחברי הפד' יעדיפו להמתין לשיפור משמעותי יותר על מנת לעשות שינויים כלשהם. גם אם יהיו שינויים, נראה כי הם לא יהיו דרסטיים היות וההתאוששות הכלכלית בארה"ב עודנה שברירית.
יצרנית האיפון – אפל עקפה את התחזיות. החברה דיווחה על רווח של 8.26 דולר למניה ועל הכנסות של 37.5 מיליארד דולר. אנליסטים ציפו לרווח של 7.96 דולרים למניה ועל הכנסות של כ-36 מיליארד דולר. המשקיעים התאכזבו מעט מהתחזיות לרבעון האחרון של השנה ושלחו את המנייה לירידות במסחר המאוחר.
במישור המקרו, מכירות הבתים הנמצאים בתהליכי בניה צללו בחודש ספטמבר ב-5.6%. מדובר בירידה הרביעית ברציפות והחדה ביותר מזה יותר משנתיים. הנתון המדאיג מעורר סימני שאלה רבים לגבי המשך ההתאוששות של שוק הנדל"ן האמריקני.
היום כדאי לעקוב אחרי מדד מחירי הבתים של קייס שילר הבודק את מחירי הדיור ב-20 הערים הגדולות ביותר בארה"ב. על פי הנתון, המחירים עלו ב-12.4% במהלך חודש ספטמבר. נתון מרכזי נוסף שירכז עניין היום הינו - המכירות הקמעונאיות בארה"ב. על פי התחזיות, המכירות עלו ב-0.2%. נתון מאכזב עלול להפעיל לחץ על השווקים.
בזירת המט"ח, הדולר האמריקני מתחזק קלות מול מרבית המטבעות הנסחרים מולו על רקע הירידות בשווקים. צמד האירו/דולר ירד חזרה מתחת ל-1.38. למרות ההתחזקות הקלה של הדולר, אנו מעריכים כי הוא ישוב וייחלש אם הפד' לא יכריז או ירמוז על שינויים מוניטאריים במסגרת ועידת השוק הפתוחה.
זירה מקומית
המימושים בשוק המקומי נמשכים. מדד ת"א 25 ירד מתחת ל-1,290 הנקודות ונראה כי המגמה השלילית הזו תימשך גם היום על רקע הירידות באסיה והחוזים המעורבים בוול סטריט. בנק ישראל הותיר את שיעור הריבית על כנו ברמה של 1% בהתאם לציפיות.
בזירת המט"ח, הצמד המקומי ממשיך לדשדש בין 3.54- 3.5. אנו מעריכים כי הדשדוש הזה ייפרץ לאחר פרסום החלטת הריבית בארה"ב. אנו ממשיכים לתמוך בהמשך התחזקותו של המטבע המקומי כחלק מהמגמה האנטי – דולרית בעולם. אם לא יבוצעו צעדים דרמטיים בשיתוף עם האוצר ובנק ישראל, שבירת התחתית האחרונה אשר נקבעה באזור 3.5 הוא רק עניין של זמן.