זינוקים בוול סטריט על רקע העלאת תקרת החוב
הכלכלה הגדולה בעולם ניצלה שוב ממצב של חדלות פירעון ושוב זה קורה בדקה ה-90. נראה כי האמריקנים אוהבים למתוח את החבל עד הסוף, אך ככל שעובר הזמן והחוב גדל נשאלת השאלה עד מתי זה יצליח להם? בינתיים המשקיעים ממשיכים לחגוג ושולחים את וול סטריט לעליות שערים נאות.
זירה מקומית
אצלנו, פרשת הנגיד שטרם נבחר ממשיכה להעסיק אותנו וזוכה לכותרות גם בזירה הבינ"ל. נתניהו ולפיד אמורים להחליט מי יהיה הנגיד הבא של ישראל עד יום ראשון הקרוב. המדדים פתחו את יום המסחר היום במגמה מעורבת. מדד ת"א 25 יורד ב-0.33% אך נסחר עדיין מעל 1,300 הנקודות. האופטימיות בזירה הבינ"ל עשויה להזניק את המדד אל עבר שיאים היסטוריים חדשים.
בזירת המט"ח, הדולר נחלש מול מרבית המטבעות בעולם אך עדיין נסחר מעל 3.5 שקלים לדולר. פתרון המשבר בארה"ב יתרום לעליות בשווקים ולהחזרת המשקיעים אל השווקים הפיננסיים ולנטישה של השטר הירוק. שבירת התחתית האחרונה הניצבת ב-3.5 תפעיל לחץ על בנק ישראל ותהווה מבחן ראשון עבור הנגיד החדש שייבחר.
זירה בינ"ל
אחרי שבועות ארוכים של חוסר וודאות הפוליטיקאים בוושינגטון מחליטים להגיע להסכמה בעניין תקרת החוב ומעלים אותה עד ה-7 לפברואר 2014. ההסכם שם קץ לשיתוק הממשלתי וכך למעשה נמנע מצב שבו הכלכלה הגדולה בעולם נכנסה למצב של חדלות פירעון. בזירת המקרו, ספר הבז' הצביע על האטה מסוימת ב-4 מתוך 12 המחוזות שבהם פועל הפד'.
מחר כדאי לעקוב אחרי התמ"ג בסין. על פי הנתון, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם צמחה בקצב של 7.8% ביחס ל-7.5% צמיחה שנרשמו ברבעון הקודם. נתון מאכזב שעלול להפעיל לחץ נוסף על השווקים. אנו מעריכים כי העליות בשווקים תימשכנה כל עוד נתוני המקרו יעמדו בציפיות. הדולר האמריקני יוסיף להיחלש עד שלא נשמע רמזים קונקרטיים בנוגע לשינויים מוניטאריים עתידיים.