המתח בשווקים לקראת ההצבעה בבית הנבחרים בשיאו
שעות ספורות נותרו לקברניטי הכלכלה הגדולה בעולם למצוא פתרון הולם שיוביל להעלאת תקרת החוב של ארה"ב, דבר אשר ימנע ממנה להגיע למצב של חדלות פירעון. הסנאט צפוי להצביע היום על הצעתם של מנהיגי שתי הסיעות (הדמוקרטים והרפובליקנים). על פי ההסכם, תקרת החוב תועלה באופן זמני עד ה-15 לינואר ועל הצדדים לשבת ולדון ביניהם על מנת למצוא פתרון בר קיימא שימנע את ההשבתה בתחילת השנה הבאה. אם יושג הסכם, לפני ה- 17 לחודש, הכלכלה הגדולה בעולם תצליח לחמוק ממצב של חדלות פירעון.
המשקיעים בוול סטריט העדיפו לממש רווחים בשל חוסר הוודאות השורר בשווקים לקראת ההצבעה הגורלית בסנאט.
זירה מקומית
היסטוריה בזירה המקומית. מדד ת"א 25 חצה את רף ה-1300 נקודות וסגר את יום המסחר באזור ה-1302 נקודות. היום יתכנו מימושים קלים על רקע הירידות בזירה הבינ"ל.
בזירת המט"ח, הדולר מתקשה למצוא כיוון ברור על רקע חוסר הוודאות בעניין סוגיית תקרת החוב בארה"ב. צמד הדולר/שקל ממשיך לדשדש בין 3.5-3.55 שקלים לדולר ונראה כי ההכרעה תתקבל אחרי שהתמונה בעניין תקרת החוב, תתבהר. השגת הסכם בוושינגטון יוביל לגל עליות בשווקים ולהיחלשות נוספת של הדולר מול מרבית המטבעות הנסחרים מולו. הלחץ על בנק ישראל ייגבר אם וכאשר התחתית האחרונה תישבר.
זירה בינ"ל
יום מאכזב עבר על המשקיעים ברחבי העולם על רקע המתיחות בוושינגטון. המדדים בוול סטריט איבדו יותר מ-0.5% מערכם והדולר לעומת זאת, התחזק מעט. האירו איבד גובה חזרה לכיוון 1.35 למרות נתון המקרו החיובי שפורסם בשעות הבוקר. על פי סקר הסנטימנט הכלכלי הנערך ע"י מכון ZEW בגרמניה, חל שיפור נוסף בכלכלה הגדולה של גוש האירו. הנתון רשם קריאה של 52.8 נקודות לעומת הצפי שעמד על 49.2 הנקודות.
היום כדאי לעקוב אחרי פרסום ספר הבז' בארה"ב. הספר סוקר את הפעילות הכלכלית של 12 המחוזות הגדולים שבהם פועל הפד'.
המשקיעים ימשיכו לעקוב ולהגיב אחרי כל התפתחות בוושינגטון. הצדדים ינסו לסיים את הפרשה עוד היום. התנודתיות לקראת ההצבעה צפויה לצבור תאוצה.