הדולר מתאושש מעט לקראת נאומו של ברננקי
המדדים המובילים בוול סטריט פותחים את השבוע במגמה מעורבת. מדד הנסד"ק סגר בטריטוריה השלילית בהובלת סקטור הטכנולוגיה. המסחר נפתח דווקא במגמה חיובית בתגובה להודעתו הדרמטית של לארי סאמרס בעניין הסרת מועמדותו לתפקיד יו"ר הפד'. גינט יילן היא המועמדת בעלת הסיכויים הטובים ביותר לקבל את התפקיד הבכיר ביותר בכלכלה העולמית. השווקים קיבלו את ההודעה בברכה היות ויילן נוטה ללכת בדרכו של ברננקי הדוגל במדיניות מקלה על מנת לעודד את המשק.
זירה מקומית
המסחר בארץ ממשיך להתנהל בטריטוריה החיובית. מדד ת"א הוסיף 0.37% מערכו וסגר את היום באזור ה-1,230 נקודות. היום צפויה רגיעה קלה גם בשל הנעילה המעורבת בוול סטריט וגם בשל העובדה כי השוק המקומי יוצא לפגרת חג עד ליום ראשון. המשקיעים יעדיפו לממש רווחים מעט ולא להישאר חשופים לקראת נאומו הגורלי של ברננקי שבו הוא עשוי להודיע על צמצום היקף הרכישות.
בזירת המט"ח, צמד הדולר שקל נבלם באזור 3.52. אנו מעריכים כי ללא התערבות של בנק ישראל, חציית ה-3.5 שקלים לדולר הוא רק עניין של זמן. הדבר היחיד שיכול להציל את הדולר הוא הודעתו של ברננקי על צמצום היקף הרכישות. הדולר עלול לקבל מכה קטלנית נוספת אם וכאשר יו"ר הפד' לא יודיע על שינויים מוניטאריים כלשהם. על פי הערכות, יו"ר הפד' יודיע על מצמום היקף הרכישות מ-85 מיליארד דולר ל-75 מיליארד דולר בחודש.
זירה בינ"ל
הודעתו הדרמטית של סאמרס הקפיצה את השווקים הפיננסיים בכל רחבי העולם. המדדים האירופאים ממשיכים לשבור שיאים ואילו המדדים האמריקנים מתקשים להמשיך עם המומנטום החיובי היות והמשקיעים ממתינים מחר ליו"ר הפד' אשר אמור להודיע על צמצום היקף הרכישות. היום המשקיעים יעקבו בדריכות אחרי סקר הסנטימנט הכלכלי הנערך ע"י מכון ZEW בגרמניה. הסקר צפוי להצביע על שיפור נוסף בכלכלה הגדולה של גוש האירו. הנתון צפוי לרשום קריאה של 45.3 נקודות לעומת 42 הנקודות שנרשמו בחודש הקודם. מחר אור הזרקורים יופנה שוב לכיוונה של ארה"ב לקראת נעילת ועידת השוק הפתוח שבה יו"ר הפד' עלול להכריז על צמצום היקף הרכישות. בזירת המט"ח הבינ"ל, הדולר התאושש מעט אך עדיין מאוד פגיע לקראת פרסום החלטת הריבית. צמד האירו דולר נסחר מעל 1.33, הפאונד מנסה לפרוץ את אזור ה-1.60 והין היפני נסחר בתנודתיות רבה סביב אזור ה-100 ין לדולר.