האם ההתאוששות של הדולר בעולם תבוא לידי ביטוי גם אצלנו?
הדולר האמריקני סגר את השבוע הטוב ביותר שלו השנה כנגד חלק מהמטבעות העיקריים וביניהם האירו אשר איבד מעל 300 פיפס מערכו. המטבע האירופאי רשם את השבוע הגרוע ביותר מאז אמצע שנת 2012. הצלילה של האירו באה על רקע הערכות כי מריו דראגי ירמוז השבוע על אפשרות להקלות כמותיות נוספות לרבות הפחתת ריבית נוספת. הדולר האמריקני מתחזק גם על רקע הערכות כי הפד' יבחר לצמצם את היקף הרכישות עוד השנה. נתוני התעסוקה של חודש אוקטובר, אשר יפורסמו בשישי הקרוב יהיו בעלי השפעה מכרעת על ההחלטה. נתונים מאכזבים יחסלו סופית את האפשרות לצמצום היקף הרכישות השנה וזה למעשה ייתן מכה אנושה לדולר ואילו במקרה של נתונים טובים, הסיכויים לשינויים מוניטריים יגדלו באופן משמעותי וזה ייתן רוח גבית נוספת לשטר הירוק. על פי הערכות, המשק האמריקני הצליח לייצר בחודש אוקטובר כ-126 אלף משרות לעומת 148 אלף המשרות שנוספו בחודש הקודם. שיעור האבטלה צפוי לעלות ב-0.1% ל-7.3%.
השאלה הגדולה שמעסיקה כלכלנים רבים אצלנו: האם הדולר האמריקני יצליח להתחזק גם כנגד המטבע המקומי? בשבוע שעבר זה לא קרה והצמד המקומי דשדש בין 3.5- 3.55. כל עוד הדולר ממשיך להתחזק בעולם, התחתית האחרונה אשר נקבעה באזור 3.5 אמורה להישמר. בנק ישראל עדיין עומד על המשמר יחד עם שר האוצר אשר הצהיר בתחילת השבוע שעבר כי הוא יפעל יחד עם בנק ישראל להחליש את המטבע המקומי הפוגע בכלכלה. פריצה של 3.57 תוביל למהלך נרחב יותר לכיוון 3.6.
הבורסה בת"א פתחה את השבוע בעליות שערים נאות על רקע הנעילה החיובית בוול סטריט. מדד ת"א 25 אשר סגר את השבוע מתחת ל-1,300 הנקודות הוסיף 0.41% לערכו וסגר את היום הראשון של השבוע באזור ה-1,293 נקודות. סימני החולשה המתגלים בשווקים הפיננסיים ברחבי העולם יקשו מאוד על השוק המקומי להמשיך לדהור קדימה אל עבר שיאים חדשים. רק פריצה מעל 1,300 הנקודות עשויה לדחוף את מדד המעו"ף אל עבר שיאים היסטוריים חדשים.