ברננקי מרגיע את השווקים
השוק האמריקני עושה צעד אחד קדימה אל עבר השיאים האחרונים אחרי נאומו המרגיע של יו"ר הפד' ברננקי. המדדים בוול סטריט סגרו אמש בעליות שערים קלות ובסמוך לשיאים ההיסטוריים האחרונים אשר נקבעו לפני מספר ימים.
זירה מקומית
אצלנו ה"יובש" נמשך. מחזורי המסחר הנמוכים נמשכים למרות שימי המסחר יתארכו בשבועות האחרונים. מדד ת"א 25 חצה שוב את רף ה-1,220 הנקודות בדרך לאזור 1,240 הנקודות. הנעילה החיובית בוול סטריט אמורה לתמוך בשוק המקומי.
בזירת המט"ח, התחזקותו של השקל נבלמה מעט אמש בסמוך לאזור 3.56. בנק ישראל עדיין לא ממהר להתערב בכל מה שקשור לשוק המט"ח. יתכן כי הבנק יעדיף להתערב אם וכאשר אזור ה-3.55 ישבר. הספקולנטים מצדם ממשיכים לנצל את העובדה שהנגיד הנכנס אינו ממהר ללחוץ על ההדק כפי שפישר היה נוהג לעשות על מנת לשמור על יציבות בשער החליפין. אנו מעריכים כי הלחץ על הנגיד הנכנס ילך ויגבר בימים הקרובים אם התחזקותו של השקל לא תיפסק. למרות הלחץ שיופעל על הנגיד החדש, קשה לדעת כיצד הוא יגיב ומה תהייה תגובתו. בינתיים הדולר מתחזק בעולם כך שהלחץ אמור לרדת מעט בשלב זה.
זירה בינ"ל
יו"ר הפד' מרגיע את השווקים אחרי נאומו. במהלך עדותו החצי שנתית ציין ברננקי כי רכישות האג"ח ימשכו בקצב הנוכחי עד שלא יחול שיפור משמעותי יותר בכלכלה האמריקנית. יו"ר הפד' הצהיר כי אין תאריך מסוים שבו הרכישות יפסקו או יצומצמו. שיפור משמעותי בסקטור התעסוקה עשוי לעודד צמצום הרכישות במהלך הרבעון האחרון של השנה ואת הפסקת הרכישות במהלך השנה הבאה.
ספר הבז'
מפרסום ספר הבז' עלה כי ההתאוששות ברוב המחוזות ממשיכה להיות צנועה עד איטית. הייצור וענף הבנייה בלטו לחיוב ברוב המחוזות.
היום לא צפויים להתפרסם נתוני מקרו משמעותיים. עדותו של ברננקי מול הסנאט תימשך גם היום. בהעדר נתוני מקרו יהיה מעניין לראות האם המדדים המובילים יצליחו לסיים את השבוע מעל השיאים ההיסטוריים האחרונים.
בזירת הסחורות הנפט ממשיך לתפוס כותרות בימים האחרונים. הנפט נסחר בסמוך לאזור ה-106 דולר לחבית ונראה כי המהלך הגדול הבא עומד בפתח. פריצה מעל 107 תוביל להמשך הזינוק אל עבר 110 דולר. העלייה הקיצונית במחיר הנפט מתחילה להיות כאב ראש לא קטן עבור מנהיגי המדינות המתועשות בעולם היות והאינפלציה מתחילה להרים ראש כתוצאה מכך. בפגישת ה-g20 שתיערך בסוף השבוע הקרוב ידונו על כך וינסו למצוא פתרון להורדת המחירים.