אחרי חודשים ארוכים: יש נגיד חדש לבנק ישראל
השבוע נפתח בחדשות מעודדות לכלכלת ישראל. אחרי חודשים ארוכים של חיפושים אחרי הנגיד החדש של בנק ישראל, ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר לפיד אישרו את מינויה של קרנית פלוג לנגידת בנק ישראל. התהליך הזה היה אמור להיות קצר הרבה יותר אילו נתניהו לא היה מתנגד למינויה של פלוג מלכתחילה. השווקים הגיבו בחיוב למינוי היות והיא פועלת באותה הדרך בה פישר נהג לפעול ובשל כך הוא המליץ עליה לתפקיד.
מדד ת"א 25 הוסיף 0.7% לערכו וסגר את יום המסחר באזור ה-1,305 נקודות. האופטימיות שחזרה לזירה הבינ"ל לאחר שהועלתה תקרת החוב בארה"ב אמורה לתת דחיפה נוספת לשוק המקומי.
מחר התנודתיות בשווקים צפויה לצבור תאוצה לקראת פרסום דוח התעסוקה של חודש ספטמבר אשר יפורסם מחר באיחור של יותר משבועיים בשל שיתוק הממשל אשר נמשך כ-16 ימים.
על פי התחזיות, נוספו למשק האמריקני כ-179 אלף משרות לעומת 169 אלף המשרות שנוספו החודש הקודם. רמת האבטלה צפויה להישאר ללא שינוי באזור ה-7.3%. קשה להעריך כיצד השווקים יגיבו לנתונים היות והם עשויים להכריע בעניין תוכנית הרכישות של הפד'. נתונים טובים יגבירו את הסיכויים לצמצום היקף הרכישות עוד השנה ולכן השווקים עשויים להגיב דווקא בירידות לנתונים טובים והם עשויים להגיב בעליות במקרה של נתונים מאכזבים. התנודתיות בשווקים תגיע לשיא בכל מקרה לאחר פרסום הנתון לכן כדאי להיות זהירים.
בזירת המט"ח, מחכה לפלוג משימה לא פשוטה- למתן את התחזקותו של השקל הפוגעת בכלכלה המקומית. הלחץ עליה יגבר אם וכאשר התחתית האחרונה הניצבת באזור ה-3.5 שקלים לדולר, תישבר. קשה להאמין כי בנק ישראל יצליח לבלום לאורך זמן את נפילתו המתמשכת של הדולר ויאלץ למצוא פתרונות אחרים בכדי לנסות לעצור את התחזקותו של השקל. שבירת התחתית תוביל להתדרדרות נוספת אל עבר 3.45.